Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach

TO  JUŻ  VIII  RAJD  DO  LASÓW  KOBYLNICKICH

Tylko odważni – bo pogoda nie sprzyjała -  6 października br. wyruszyli na VIII rajd pieszy do grobów pomordowanych w lasach kobylnickich. W tym roku patronat honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek i Starosta Powiatu Szamotulskiego Józef Kwaśniewicz. W rajdzie wzięli udział młodzi ludzie ze szkół prowadzonych przez gminę i powiat, a także goście, uczniowie X LO w Poznaniu. Miejscem zbiórki był dziedziniec Muzeum Zamek Górków, gdzie dr Aleksandra Kuligowska opowiedziała o systemie terroru III Rzeszy w Wielkopolsce, o okoliczności śmierci ok. 2 tys. osób wywiezionych z więzienia w Szamotułach i Wronek w latach 1939 – 1943. Według ustaleń IPN w odnalezionych mogiłach natrafiono tylko na ok. 1100 ciał. W roku 1944 Gestapo, chcąc zatrzeć ślady zbrodni, odkopało i spaliło część zwłok. Po dotarciu na miejsce młodzież oddała hołd pomordowanym, wysłuchała pieśni „Śpij Kolego” i zapaliła znicze. Na koniec ksiądz Wojciech Waszkiel podsumował rajd słowami Jana Pawła II: „Pamięć ocala tożsamość i dopóty, dopóki będziemy pamiętać o takich miejscach, o bohaterach, którzy walczyli o wolność i ojczyznę, dopóki będziemy się czuć związani z nimi”. Po modlitwie była chwila zadumy i czas na pamiątkowe zdjęcia z grupą rekonstruktorów „Historica” z Wronieckiego Stowarzyszenia. Do Szamotuł wróciliśmy już autokarami.

Jolanta Gawrońska

Więcej zdjęć tutaj

  Joomla free themes created by Lonex.