Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach
Szkolna biblioteka

ROK SZKOLNY 2018/2019

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

Poniedziałek 7:30 - 15:00

Wtorek 7:30 - 15:00

Środa 7:30 - 15:00

Czwartek 7:30 - 15:00

Piątek 7:00 - 14:30

 

 

 

 

 


GRUDZIEŃ 2018

 

UWAGA UCZNIOWIE!

Akcja „Mikołajkowe poruszenie” w bibliotece!

Zapraszam wszystkich uczniów do Mikołajkowych wypożyczeń książek.

Dnia 6 grudnia każda osoba, która odwiedzi bibliotekę i wypożyczy książkę

otrzyma w prezencie świąteczną zawieszkę lub zakładkę.

 

W dniach od 6 do 19 grudnia zostanie wystawiona skrzynka,

do której po wypożyczeniu książki należy wrzucić los

podpisany imieniem i nazwiskiem.

20 grudnia 2018 roku odbędzie się losowanie,

a zwycięzca otrzyma świąteczny prezent.

ZAPRASZAM

(M.S. 2018-12-04)

 

PAŹDZIERNIK 2018

Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do zapoznania się z NOWOŚCIAMI!

To tylko niektóre z nich...

(2018-10-12 M.S.)

 

Wrzesień 2018

Narodowe czytanie w Muzeum Zamku Górków

Wspólne czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego
odbędzie się w sobotę 8 września 2018 roku o godz. 10.00.

Zapraszają organizatorzy: Muzeum Zamek Górków
wraz z Bibliotekami Pedagogiczną i Powiatową w Szamotułach.

 

 


Rok szkolny 2017/2018

NOC BIBLIOTEK JUŻ W SOBOTĘ!
Czerwiec to wiele ogólnopolskich akcji czytelniczych: „Czytanie łączy”; „Jak nie czytam, jak czytam”; „Noc Bibliotek”; „Bookcrossing” – uwolnij książkę!”; „Wakacje z książką” itp. Może dlatego, aby nie tylko propagować czytelnictwo, lecz na koniec roku szkolnego uczulić Was na wartości, jakie czytanie niesie ze sobą. 8 czerwca o godzinie 10 czytamy swoje ulubione książki, natomiast 9 czerwca w sobotę biblioteki zapraszają na Noc Bibliotek (regulamin Gry Miejskiej w czasie Nocy Bibliotek -tutaj

 

 

 

 


 

 

CZERWIEC 2018

Zbliżają się  upragnione wakacje, ale zanim rozstaniemy się biblioteka przygotowała dla Was jeszcze kilka czytelniczych propozycji i garść relacji z bibliotecznych spotkań.

 1. 5 czerwca o 10:30 nasi wolontariusze wezmą udział w XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem: „Czytanie Łączy”. Czytać będziemy dzieciom w Szkole Specjalnej i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych.
 2. 8 czerwca o godz. 10:00 biblioteka szkolna zaprasza społeczność całej szkoły do wzięcia udziału    w ogólnopolskiej akcji: „Jak nie czytam,  jak czytam.” To już trzecia edycja pobijania rekordu    w czytaniu w całej Polsce, tego samego dnia, w tym samym czasie. Więcej  na stronie https://czytamy.org/galeria-2018. Proszę, nie zapomnijcie tego dnia zabrać swoją ulubioną książkę  i porcję dobrego humoru. Mam nadzieje, że pogoda nam dopisze i będziemy mogli czytać w dowolnie przez Was wybranych miejscach, na terenie naszej szkoły. Nasz szkolny fotograf liczy na waszą inwencje i niekonwencjonalne ujęcia podczas czytania.  Być może w tym czasie wypadną Wam jakieś zaliczenia lub sprawdziany. Zatem nie zapomnijcie o uzgodnieniach z waszymi nauczycielami przedmiotów.
 3. 9 czerwca w najbliższą sobotę biblioteka szkolna zaprasza na kolejną odsłonę Nocy Bibliotek.     Jest to ogólnopolska akcja, w której swój udział zgłosiło do tej pory 1812 bibliotek, aby promować między innymi czytelnictwo i biblioteki w procesie rozwoju młodego pokolenia. https://nocbibliotek.org/. Tegoroczna akcja nosi hasło „Rzeczpospoczyta”. Zachęcam do zapoznania się z ofertą, w której wraz innymi bibliotekami zapraszam do udziału  w Grze miejskiej pt: „Od Książki do Książki”. Szczegóły gry znajdziecie w regulaminie. Ponadto w programie: zaproszenie do obejrzenia wystawy : „Literatura w fotografii i malarstwie”; Zapytanki literackie; Bazgrać każdy może – warsztaty plastyczne; Kawiarenka „Rzeczpospoczyta”- Waszmoście Wita! – Czynna od 16:00 do 18:00. https://nocbibliotek.org/logowanie/14496
 4. 12 czerwca to Ogólnopolski Dzień Uwalniania Książek – Bookcrossing, w związku z tym  biblioteka kieruje zaproszenie do każdego, kto chciałby podzielić się książką lub sięgnąć po książkę na wolnej półce (stolik przy gablotce bibliotecznej w holu).  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bookcrossing; https://bookcrossing.pl/. Być może znajdziecie książki lub podręczniki, których szukacie. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim ofiarodawcom, którzy przyczynili się do wzbogacenia zbiorów szkolnej biblioteki. Dary w postaci książek, które nie zostały zarejestrowane wzbogacą stolik bookcrossingowy.
 5. Pragnę podziękować uczennicom Natalii i Weronice za udział w konkursach plastycznych oraz tym wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do Festiwalu Sztuki oraz Dnia Czekolady. Tego dnia odnotowano kłopoty z energią elektryczną, ale na szczęście w naszej bibliotece nie zabrakło ani prądu, ani gorącej czekolady. Migawek szukajcie na str. Internetowej i na FB.
 6. W czerwcu DKK - czyta książkę pt: „Piknik Fryzjerów”, ponadto 29 czerwca odbędzie się Rajd Rowerowy Odjazdowy Bibliotekarz organizowany przez Bibliotekę Publiczną MiG w Szamotułach.
 7. Na koniec pozostaje mi życzyć wszystkim uczniom  wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Bądźcie rozważni na drogach i kąpieliskach. Odpoczywajcie zdrowo i czytajcie, co się da.!!!

Oprac. Ewa J. Partyka

 

Zachęcam do udziału w WIELKIEJ WYMIANIE KSIĄŻKOWEJ

"Przeczytaj i Podaj Dalej" - V edycja.

Akcja trwa do 22 kwietnia 2018 r.

Szczegóły tutaj

(2018-04-19, M.S.)

 

KWIECIEŃ 2018

Myślę, że wszyscy odpoczęliście w czasie Świąt Wielkanocnych,  tym bardziej zapraszam do skorzystania z nowych ofert przygotowanych dla Was w bibliotece.

 1. 12 kwietnia zapraszam  po raz kolejny na Dzień Czekolady. Będzie więc  czekoladowo, bowiem nie tylko możecie wypić gorącą czekoladę, ale również pozyskać  informacje na jej temat. Ponadto znajdziecie kilka  książek z czekoladowym tytułem i wiele  zabawnych sentencji o czekoladzie.
 2. Po 14 kwietnia z okazji Dnia Sztuki zaprezentowana zostanie wystawa, na której znajdą się fotografie słynnych obrazów, oraz książki o sztuce, a także wiele ciekawych myśli, zapisanych na temat sztuki. Poza tym każdy z Was, jeśli ma ochotę coś „pobazgrać” na odstresowanie, proszę bardzo - choćby kreska lub barwna plama. Być może wspólna inwencja i wspólne dzieło nas wszystkich zaskoczy.
 3. Przyjemnie mi poinformować, iż uczniowie naszej szkoły powiększają grono wspaniałych wolontariuszy: czytają, inscenizują wiersze dla dzieci, pomagają im w zajęciach. Dzieci wraz z wychowawcą, zaprosili naszych wolontariuszy na obchody swojego patrona szkoły -Jana Brzechwy. W kwietniu uczniowie wybierają się z wizytą do dzieci ponownie. W imieniu dzieci, wychowawców i własnym bardzo Wam dziękuję.
 4. Migawki w formie zdjęć z powyższych spotkań oraz walentynkowych zabaw czytelniczych, konkursów i tłustego czwartku znajdziecie na stronie internetowej naszej szkoły.
 5. Do 6 kwietnia br. można jeszcze zgłaszać w bibliotece szkolnej swój udział w II edycji konkursu plastycznego pt. „ŚWIAT OCZAMI MŁODYCH”. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu znaczka pocztowego, przedstawiającego sposoby ratowania klimatu. Bardziej szczegółowe informacje podam dla osób zainteresowanych konkursem.
 6. Wszystkich uczestników konkursu filozoficzno – etycznego, proszę o zgłoszenie się do biblioteki dnia 6 kwietnia  do godz.13:00.
 7. Rowerem do szkoły. Zrobiło się cieplej, dlatego namawiam wszystkich miłośników na jazdę rowerem, bo to zdrowiej, o czym przypomina Dzień Rowerowy - 19 kwietnia.
 8. 23 kwietnia z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich zastaniecie w bibliotece wystawę książek ułożonych od najmniejszej do największej, (z zasobów biblioteki szkolnej) oraz plakat International Board on Books for young people iBbY - SEKCJA POLSKA, promujący książki nagrodzone i wyróżnione nagrodami literackimi w 2017 roku. Ponadto maturzystom pokłoni się ponownie postać Zbigniewa  Herberta
 9. Konkurs dla klas. Zadaniem będzie zaproponowanie najciekawszej formy przeprowadzenia akcji czytelniczej, która w całej Polsce już cieszy się wielkim powodzeniem „Jak nie czytam, jak czytam”. Wasze pomysły będę przyjmować do 1 czerwca br. Klasa, która wygra i przeprowadzi akcję otrzyma wouchery do kina na dowolnie wybrany film. Więcej o akcji www.czytamy.org/. W tym roku czytamy 8 czerwca o godz. 10:00. Gdzie i jak – zależeć będzie od Was. Dla przypomnienia w 2016 r. czytało w Polsce 432 608 uczniów, a w 2017 r. – 459 409.

10.  Dzień później, bo już 9 czerwca nasza szkoła weźmie udział w Nocy Bibliotek – kolejnej akcji bibliotecznej, promującej czytelnictwo. Mamy jeszcze trochę czasu, ale wszystko wymaga odpowiedniego przygotowania. Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy już dziś.  https://nocbibliotek.org/

Ewa J. Partyka


MARZEC 2018

W styczniowym konkursie na selfie z książką nagrodę główną wygrała

Agnieszka Piekarska z klasy 1TEH. Gratuluję!

W marcu biblioteka szkolna przybliża sylwetkę katalońskiego architekta

słynącego z wyjątkowo pięknych projektów.

Antoni Gaudí i jego sztuka już od dziś w szkolnej bibliotece.

Ze względu na to, że materiały dotyczące akcji Dzień Bezpiecznego Internetu

dotarły do biblioteki na przełomie lutego i marca

w dalszym ciągu zapraszam do zapoznania się z zasadami bezpieczeństwa w sieci.

116 111 to telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

(2018-03-09, M.S.)

 

 


 

LUTY 2018

1. Czytanie książek, jak wiecie ma wiele zalet, o których  pisano, pisze się lub będzie pisać się, dlatego biblioteka NOWY ROK rozpoczęła pod hasłem: „Ty czytasz - Ja czytam - My czytamy.” Ponadto biblioteka prezentuje wypowiedzi dziesięciu pisarzy, którzy przekonują dlaczego warto czytać. Wpadnij do biblioteki  i odszukaj czytelniczy „dekalog.”

2. Weź książkę na ferie -„BIEGAJ i CZYTAJ.” Ja Was pewnie nie przekonam, ale może Will Smith „...Powód, dla którego czytanie jest takie ważne. Gdzieś tam były miliony, biliony i tryliony ludzi, którzy żyli przed nami wszystkimi. Nie istnieje żaden nowy problem, który mógłbyś mieć. Z rodzicami, ze szkołą, z chłopakiem, z czymkolwiek- nie ma problemu, który mógłbyś mieć, a którego ktoś wcześniej już nie rozwiązał i napisał o tym książkę. Tak więc klucz do życia to bieganie i czytanie.”

3. Pragnę podziękować wszystkim uczniom, którzy w grudniu i styczniu wzięli udział w zabawie czytelniczej pod hasłem „Przeczytanki” oraz spotkali się w bibliotece  w „Dniu herbaty”. Biblioteka dziękuje za skorzystanie z zaproszenia i zachęca czytelników do udziału w innych ofertach. Zdjęcia w formie papierowej znajdziecie w bibliotece i szkolnym Facebooku.

4. ŚWIATOWY  DZIEŃ WALKI Z RAKIEM przypada 4 lutego, a jego główny cel to profilaktyka i podkreślenie, jak ważny jest właściwy tryb życia i zdrowe odżywianie. Biblioteka zaprasza do korzystania z przygotowanych materiałów  i zasobów internetowych o tematyce zdrowotnej.

5. 8 lutego znajdziesz w czytelni przepisy na pączki i może też trafisz  na pączka, bowiem tego dnia przypada tzw. TŁUSTY CZWARTEK. Zachęcam do przejrzenia książek z serii „Ocalić od zapomnienia” Barbary Ogrodowskiej. Autorka wydała wiele książek na temat polskich zwyczajów, obrzędów i tradycji. W szkolnej bibliotece znajdziesz „Tradycje polskiego stołu.” Jeśli masz sprawdzone przepisy na pyszne pączki, podziel się z innymi.

6. 9 lutego biblioteka zaprasza do kolejnej, walentynkowej zabawy czytelniczej z nagrodami. W bibliotece znajdziecie walentynkowe serca  z życzeniami, które należy odczytać na głos. Mając świadomość, iż dobre słowa to energia wędrująca w kosmos, która może powrócić z zwielokrotnioną siłą, zatem czytajcie, a czytanie niechaj sprawia Wam przyjemność.

7. Pewnie wiecie, że ROK 2018 to Rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale czy pamiętacie, że to również, Rok Praw Kobiet (w 100. rocznicę przyznania Polkom praw wyborczych). Walkę o równe prawa kobiet toczyły sufrażystki już w XVIII, a  pierwszą kobietę ścięto w 1793 właśnie z tego powodu. Warto się zastanowić, czy wszystkie kobiety na świecie mogą korzystać dziś z prawa głosu? W zakresie literatury 2018 to rok Zbigniewa  Herberta.

8. DDK – w ramach DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI –spotykamy się tradycyjnie  w Bibliotece Publicznej raz w miesiącu. W styczniu czytaliśmy książkę Donny Tartt pt.„Szczygieł”. W lutym to książka Bożeny Aksamit pt. „Batory….”

9. Każdy na swój sposób „filozofuje”. Dla amatorów filozofii biblioteka poleca mini konkurs filozoficzno – etyczny. W czasie ferii, korzystając  z dostępnych źródeł informacji, odpowiedz na pytania. Niemiecki filozof G. Leibniz wymienił trzy kategorie zła: zło metafizyczne, fizyczne  i moralne. Do jakiej kategorii zła zaliczysz wandalizm np. zniszczenie ławki w parku, rozbicie szyby na przystanku autobusowym itp. 2. Którą z wypowiedzi można by przypisać Sokratesowi: a) Lepiej bić, niż być bitym. b) Lepiej być bitym, niż bić. c)  Lepiej nie bić i nie być bitym. Ku jakiej wersji skłania się twoje zdanie. Uzasadnij swój wybór? 3. Co według Ciebie oznacza termin samoświadomość? 4. Kto jest autorem słów:  „U początku filozofii stoi – zdziwienie” 5. Co twoim zdaniem znaczy „etyka ekologiczna”? Wśród poprawnych, odpowiedzi przewidziane nagrody. Odpowiedzi na kartkach, podpisane imieniem i nazwiskiem należy wrzucić do „Pudełka refleksji” najpóźniej do 1 kwietnia b.r.

10.  Na koniec lutowych propozycji, biblioteka szkolna życzy wszystkim CZYTELNIKOM trochę śniegu, ciekawych i bezpiecznych ferii zimowych, polecając motywujące tytuły książek: „Siedem zaginionych tajemnic sukcesu„ „Kieruj swoim życiem”, „168-godziny tydzień”, „Żyj w pełni 24/7”, „Docenić siebie i własną wartość” itp.

 

Oprac. Ewa J. Partyka

 


STYCZEŃ 2018

 

W lutym biblioteka szkolna przyłącza się

do ogólnopolskiej akcji pod nazwą

Dzień Bezpiecznego Internetu.

W roku 2018 dzień ten jest obchodzony

6 lutego pod hasłem

„Dzień Bezpiecznego Internetu:

tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Szczegóły już wkrótce w gablocie bibliotecznej na parterze szkoły.

(2018-01-31, M.S.)

 

W styczniu dwa konkursy:

1. Konkurs na selfie z książką.

Do wygrania bawełniana torba w naturalnym,

beżowym kolorze z kolorowym nadrukiem i napisem

Chodzę z książką.

A w torbie... książka niespodzianka.

 

2. Konkurs na selfie grupowe z książką.

Do wygrania nagrody niespodzianki.

Na Wasze zdjęcia czekamy pod adresem

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

do dnia 8 lutego 2018 r.

Ogłoszenie wyników i odbiór nagród 9 lutego 2018 r.

 

Jak zawsze zachęcamy do czytania.

Jeśli nie wiesz od czego zacząć swoją przygodę z książką,

przyjdź do biblioteki i zapoznaj się z naszym wyborem

z listy książek wszech czasów!

Zapraszamy

(2018-01-18, M. Sucharska)

 

 


 

GRUDZIEŃ 2017

 

 1. Od 1 grudnia biblioteka szkolna zaprasza czytelników na  wystawę zasobów bibliotecznych związanych z tematyką świąteczną pod hasłem PRZEDŚWIĄTECZNIE I ŚWIĄTECZNIE. Na wystawie znajdą się poradniki kulinarne, literatura tematyczna, oraz czasopisma, w których mnóstwo świątecznych ciekawostek dla każdego. Myślę, że to dobra droga do tworzenia atmosfery przedświątecznej, natomiast klimat bajeczny biblioteka będzie tworzyć z wszystkimi czytelnikami, w tym celu zapraszam do dekoracji biblioteki już od 1 grudnia 2017. Mile widziane stare kartki świąteczne, które będą tematem kolejnej wystawy.

 

 1. Dnia 6 grudnia biblioteka szkolna zaprasza czytelników na MIKOŁAJKOWE PRZECZYTANKI za prezenty niespodzianki. Czytelnicza zabawa polega na wybraniu dowolnego, krótkiego fragmentu książki i przeczytaniu go na głos swojej koleżance lub swojemu koledze (w czasie przerwy). Takie nietypowe, czytelnicze smsy zostaną nagrodzone  mikołajkowymi niespodziankami. Wystarczy dnia 6 grudnia wejść do biblioteki, sięgnąć po książkę, wybrać krótki tekst (max. 10 zdań), a co dalej już wiecie…

 

 1. Pisanie kartek świątecznych to piękna tradycja. Kartki, szczególnie świąteczne mają swój urok i niebagatelne znaczenie dla osób, które je otrzymują. Czy współczesna technologia komunikacyjna je wyeliminuje? Póki one są  warto, aby ozdobiły naszą bibliotekę. WYSTAWA  - od 12 grudnia. Biblioteka szkolna zaprasza.

 

 1. Z wielką przyjemnością zapraszam całą społeczność szkolną na wernisaż wystawy  absolwenta naszej szkoły SZYMONA ĆWIKLIŃSKIEGO. Wystawę organizuje Muzeum Zamek Górków w Szamotułach pod patronatem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Dokładna data zostanie podana na tablicy ogłoszeń.

 

 1. 15 grudnia  - DZIEŃ HERBATY. Taki dzień, to dobra okazja spotkania się w bibliotece szkolnej przy filiżance dobrej herbaty. Ponadto będzie można zapoznać się z herbacianym przewodnikiem zaczerpniętym z zasobów internetowych oraz najpiękniejszymi cytatami i sentencjami dotyczącymi tego popularnego trunku. Podobno picie herbaty sprzyja czytaniu książek.

 

 1. Od grudnia do czerwca biblioteka szkolna wznawia KONKURS NA CZYTELNIKA ROKU 2017/2018. Po prostu, czytajcie bowiem „czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała.  Ogłoszenie wyników 15 czerwca 2018.

 

 1. DKK- to Dyskusyjny Klub Książki. Spotkania odbywają się regularnie (raz w miesiącu) w Bibliotece Publicznej w Szamotułach. W grudniu spotykamy się po świętach. Dołącz, jeśli lubisz poszerzać swoje horyzonty czytelnicze.

 

 1. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku naszym CZYTELNIKOM biblioteka szkolna życzy wszystkiego, co najlepsze, najzdrowsze                        i najszczęśliwsze. Niechaj magia świąt spełnia Wasze najśmielsze życzenia!

Oprac. Ewa J. Partyka

 


 

LISTOPAD 2017

Tytuł gazety szkolnej wybrany.

Chcesz zostać redaktorem

THE EYE?

Zgłoś się do biblioteki do p. Marleny Sucharskiej lub p. Karoliny Białej.

Czekamy do 4 grudnia.


 


 

Uwaga!

Zapraszam do udziału

w XXXIV Międzynarodowym Konkursie

Literackiej Twórczosci Dzieci i Młodzieży

im. W. Chotomskiej.

Regulamin konkursu tutaj

Osoby chętne proszę o zgłoszenie się

do biblioteki do p. M. Sucharskiej do dnia 20 grudnia.

(M.S. 2017-11-27)

 

 


 

Wszystkich czytelników zachęcam do zapoznania się

z nowościami.

Lista tutaj

(M.S. 2017-11-24)

 

 


 

Zapraszam do obejrzenia pięknej biblioteki, jaka powstała

w mieście Tiencin w Chinach...


 


 

Informujemy, że w konkursie organizowanym

przez Bibliotekę Publiczną w Szamotułach

drugie i trzecie miejsce zdobyły odpowiednio

Sylwia Dopierała i Weronika Przybylska z klasy 2TE.

Gratulujemy!

A w bibliotece kolejne nowości!

Zapraszamy.

 

 


 

Ogłaszamy konkurs na tytuł gazety szkolnej!

Poszukujemy redaktorów.

Szczegółowe informacje p. K. Biała oraz p. M. Sucharska.


 


 

Pierwsze nowości pojawiły się na naszych półkach.

Wśród nich kryminały, romanse, fantastyka, książki historyczne i baśnie.

Przypominamy, że już wkrótce mija termin nadsyłania prac na konkurs literacki.

 


 

PAŹDZIERNIK 2017

Konkurs literacki!

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym

przez Bibliotekę Publiczną w Szamotułach.

Temat: Książka na jesień - co warto przeczytać jesienią?

Forma: blurb czyli kilka zdań o książce.

Termin składania prac - 10 listopada 2017 r.

Finał - 14 listopada 2017 r.

Regulamin

 


 

Uwaga Uczniowie!

W konkursie towarzyszącym wystawie

"Szkolne pomoce naukowe w czasach czarno-białego telewizora"

nagrodę główną zdobyła Weronika Kordylas z klasy 2TE,

natomiast nagrody pocieszenia Marcelina Dubiel z klasy 2TE

oraz Tyberiusz Tomczyk z klasy 3THM.

Zapraszamy po odbiór nagród.

 


 

Zapraszamy chętne osoby (maksymalnie dwie z każdej klasy)

do współpracy polegającej na pełnieniu funkcji łącznika bibliotecznego.

Dla najbardziej zaangażowanych osób przewidujemy nagrodę.

 

WRZESIEŃ 2017

Z okazji Europejskiego Dnia Języków (26 września) zapraszamy do biblioteki,

w której od dziś ekspozycja różnego rodzaju materiałów

pomocnych w nauce języków obcych.

Oprócz tego polecamy:

www.ang.pl

http://todo-claro.com

https://www.lingolia.com/de/

Jeden język ustawia Cię w korytarzu życia.

Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze.” – Frank Smith

 


 

Wszystkich chętnych, już od środy 20 września, zapraszamy do obejrzenia wystawy:

"Szkolne pomoce naukowe w czasach czarno - białego telewizora"

ze zbiorów ZS nr 2, ZS nr 1, ZS nr 3 w Szamotułach i Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach.

Wraz z wystawą organizujemy konkurs:

Szkielety jakich zwierząt pojawiły się na naszej ekspozycji?

Na poprawne odpowiedzi czekamy do 9 października.

 


 

Z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Języków Obcych

zachęcamy do stworzenia wideoklipu na temat:

"Uwielbiam (ten język) ponieważ..." Szczegóły tutaj

Osoby chętne do nagrania własnego wideo zapraszamy do biblioteki.

 

 


 

Rok szkolny 2016/2017

 

Biblioteka szkolna

czynna codziennie

od godz. 7.30 do 16.00.

 

Zapraszamy

 

Galerię zdjęć biblioteki szkolnej można zobaczyć tutaj

(red. M. Sucharska)

Wszystkich Czytelników biblioteki serdecznie zapraszam

do wypełnienia krótkiej ankiety: "Jeśli NOWOŚCI, to jakie?" ankieta

 

Wszystkich uczniów naszej Szkoły zapraszam
do udziału w konkursie na najciekawszą recenzję książki.
Konkurs trwa od 1 grudnia 2016 roku do 31 maja 2017.
Napisz recenzję ulubionej książki i wyślij pracę do 31 maja 2017 r. roku na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub przynieś wydrukowaną do biblioteki.
Czekają ciekawe nagrody!


ROK SZKOLNY 2016/2017

 

Aktualności

 

LUTY 2017

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017

m.in. Rokiem Josepha Conrada Korzeniowskiego.

Wszystkich Maturzystów (i nie tylko)

zapraszam do zapoznania się z wystawką

dotyczącą życia i twórczości Josepha Conrada

w gablocie bibliotecznej na parterze.

A w bibliotece trwają przygotowania do konkursu językowego.

Jak mówić i pisać poprawnie, a potem wygrać jedną z nagród w konkursie?

Odpowiedź już od wczoraj w czytelni!

 

 

 


 

Serdecznie witam po feriach i zapraszam

do zapoznania się z moją propozycją książek

- tym razem w tonacji czerwonej (Walentynki 2017!).

Przypominam, we wrześniu proponowałam książki w tonacji zielonej,

a w październiku w tonacji niebieskiej.

Zapraszam również do udziału

w bibliotecznym konkursie z okazji

Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Szczegóły 20 lutego. Jak zawsze, czekają ciekawe nagrody.

(M. Sucharska)

 

LISTOPAD 2016

 

Wszystkich Uczniów zapraszam do udziału

w XXXIII Międzynarodowym Konkursie

Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży

im. Wandy Chotomskiej.

Regulamin konkursu znajdziecie tutaj,

a chęć udziału proszę zgłosić do dnia 30 listopada w bibliotece.

(M. Sucharska)

 

PAŹDZIERNIK 2016

 

Madryt!!!

W dniach od 20 do 22 października wzięłam udział

w międzynarodowym seminarium kontaktowym eTwinning w Madrycie.

Językiem wykładowym był język hiszpański,

a uczestnikami nauczyciele

z Niemiec, Włoch, Czech, Chorwacji, Norwegii,

Polski i oczywiście Hiszpanii.

Nauczyciele, z którymi miałam okazję się poznać podczas szkolenia

oraz w trakcie wspólnych, tradycyjnych, hiszpańskich posiłków

i Gymkany, związanej z postacią Miguela Cervantesa de Saavedra,

bardzo chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami

związanymi z eTwinning,

jak również wiedzą o przydatnych programach

czy zasobach internetowych

pomocnych podczas planowania i przeprowadzenia wspólnych projektów.

Wymiana doświadczeń pozwoliła mi również poznać specyfikę pracy

w rożnych krajach Europy,

jak również uświadomić sobie, że podczas codziennej pracy w szkole,

bez względu na miejsce, w którym żyjemy

borykamy się z podobnymi problemami.


Galeria 1 Galeria 2

(Marlena Sucharska)

 

Języki to nasza siła!

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna edycja

Europejskiego Dnia Języków.

W dniach 26 i 27 września uczniowie naszej szkoły

wzięli udział w konkursach języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego.

I i II miejsce zajęły odpowiednio -

Adrianna Staniszewska i Marta Bartkowiak z klasy 4TEH.

III miejsce zajął Tomasz Popielski z klasy 2THM.

Gratuluję i zapraszam po odbiór nagród.

(M. Sucharska)

 


 

WRZESIEŃ 2016

1..„Skup się na tym, co najistotniejsze. Nie rozpraszaj się tym, co odwraca Twoją uwagę od celu. Czym wypełnisz swoje myśli, tym żyje Twoje wnętrze. Wielki talent rzadko istnieje bez wielkiej pracy. Diament to węgiel, który wziął się do roboty.”

Takim „motywem” biblioteka szkolna chce zachęcić i życzyć Wszystkim Czytelnikom pomyślnego Roku Szkolnego.


2. Wieści z wakacji: W dniach od 27-31 lipca br. do Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury zjechało się ponad tysiąc uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki z całej Polski, w tym także z Szamotuł. Program „Literacki Woodstock” obejmował spotkania z autorami książek (m.in.: Olga Tokarczuk, Sylwia Chutnik, Barbara Kosmowska, Wojciech Jagielski, Jacek Dehnel, Rosa Montero, Ildefonso Falcones - Hiszpania ), kiermasze, koncerty, warsztaty, prezentacje DKK oraz galę podczas, której wręczono nagrody dla najbardziej poczytnych autorów literatury pięknej, literatury faktu i literatury dla dzieci i młodzieży. Jako uczestnicy mieliśmy także okazję odśpiewać po raz pierwszy Światowy Hymn Książki UNESCO – WŁOS POETY, skomponowany specjalnie na tę okazję.  http://www.wroclaw2016.pl/wlosek-poety-proba-generalna-swiatowego-hymnu-ksiazki-unesco
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,35472,literacki-woodstock---dzien-ii-i-iii.html W mojej opinii Literacki Woodstock, to niezwykle ciekawy i bogaty festiwal międzynarodowej kultury dlatego już dziś zapraszam Czytelników, także rodziców naszych uczniów do udziału w comiesięcznych spotkaniach DKK. (Bib.Pub.)

3. Wracając do informacji powyższej nasze województwo znalazło się na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o liczebność Dyskusyjnych Klubów Książki – Wielkopolska 42 w porównaniu do 140 klubów z innych regionów Polski. W samych Szamotułach działa taki klub tylko jeden, przy Bibliotece Publicznej. Marzeniem bibliotekarza jest, aby zmotywować uczniów nie tylko do czytania książek, ale także do czerpania z nich wartości takich jak: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, szczęście, optymizm, humor, przyjaźń, miłość, piękno, mądrość… Takich i podobnych wartości będziemy szukać w książkach i o nich rozmawiać w powstającym od października Szkolnym Dyskusyjnym Klubie Książki, do którego już dziś wszystkich uczniów biblioteka zaprasza.

4. Dnia 3 września br. odbyło się w sali koncertowej Zamku Górków Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W imieniu organizatorów kieruję podziękowania dla reprezentantów naszej szkoły p. Karoliny Koput i jej córeczki Mai.

5. Zaproszenia do konkursów plastycznego, poetyckiego, fotograficznego kieruje do wszystkich uczniów naszej szkoły Biblioteka Publiczna i grupa artystyczna „Jakkolwiek”  w związku z obchodami 70-rocznicy Biblioteki Publicznej MiG w Szamotułach. Plakaty i regulaminy znajdziecie w gablocie, w holu szkoły na parterze. Gorąco polecam!

6. Miło mi poinformować, iż Biblioteka Zespołu Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja otrzymała od krajowego koordynatora pamiątkowy dyplom z wyrazami uznania za twórcze zaangażowanie w akcję Nocy Bibliotek 2016. Ponadto otrzymaliśmy także podziękowanie od organizatorów ((Redakcja „Biblioteki w Szkole”), kolejnej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Dziś już wiadomo, że 432 608 osób ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie. Cieszy ogromnie fakt, że do  tego wielkiego publicznego manifestu promującego czytelnictwo, przyczyniła się również nasza społeczność szkolna.

7. Biblioteka szkolna jest otwarta na prowadzenie z uczniami zajęć dodatkowych w zakresie doskonalenia języków obcych, zajęć artystycznych, czytelniczych itp. Wasze oczekiwania propozycje będą brane pod uwagę. Biblioteka szkolna wita Was i zaprasza!

Tekst Ewa J. Partyka

 

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

Zainteresowanych uczniów zapraszam na lekcje języka hiszpańskiego od podstaw.

Zajęcia odbywają się w bibliotece we wtorek o godz. 14.15. (M. Sucharska).

 

CZERWIEC 2016

W czerwcu w Kąciku Hispanistów - pisarz meksykański - Don Miguel Ruiz

i jego "Cztery umowy" a także literatura krajów hiszpańskojęzycznych.

Polecam także trzy kursy językowe:

 • That's English online w RTVE.es, świetny program do nauki języka angielskiego!;
 • Kurs języka angielskiego dla... Hiszpanów! TVE English - Przeplatane wypowiedzi w obu językach

będą na pewno doskonałą okazją do dobrej zabawy:)

Życzę przyjemnej nauki!

Zapraszam także do lektury najnowszych numerów

prenumerowanych w bibliotece czasopism: Cogito i English Matters.

Życzę udanych wakacji!

(M. Sucharska)

 

MAJ 2016

 

Wszystkich zainteresowanych nauką języka hiszpańskiego,

oraz literaturą i kulturą krajów hiszpańskojęzycznych

zapraszam do Kącika Hispanistów.

W maju pisarz Gabriel García Márquez,

trochę geografii i gramatyki hiszpańskiej...

 

30 maja 2016 r. rozpoczyna się kolejny kurs online:

Gabriel García Márquez: entre el poder, la historia y el amor

- Gabriel García Márquez: Power, History and Love.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do wzięcia udziału.

(M. Sucharska)

 

KWIECIEŃ 2016


Wycieczka do Chełmna nad Nerem

Dnia 21 kwietnia 2016 roku, z inicjatywy nauczycieli historyków,

odbyła się wycieczka do Chełmna nad Nerem,

do byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof.

Uczniowie klas 1TL, 1TLE oraz 1Zd wraz z opiekunami p. Ewą Markiewicz,

Marleną Sucharską, Małgorzatą Orlik i Pauliną Kaczmarek

poznali wstrząsającą historię ośrodka masowej zagłady Żydów.

Wzięli również udział w lekcji muzealnej, odwiedzili oddalony o 4 km

Las Rzuchowski - miejsce, w którym grzebano ciała ofiar,

oraz zapalili symboliczny znicz. Galeria zdjęć

Więcej informacji na temat Obozu i Muzeum tutaj

 

Wszystkich uczniów, którzy wyrazili chęć udziału

w kursie języka angielskiego proszę o rejestrację tutaj

Startujemy 18 kwietnia!

 

Wycieczka do Poznania

Dnia 5 kwietnia 2016 r. z inicjatywy nauczycieli historyków

naszej szkoły odbyła się wycieczka do Poznania, w której

wzięła udział klasa 2TE wraz z opiekunami panią Ewą Markiewicz

i Marleną Sucharską. Na Dębcu spotkaliśmy się z przedstawicielką IPN,

która w zabytkowym tramwaju opowiedziała nam

o wydarzeniach z 28 Czerwca 1956 r. Po wycieczce ulicami Poznania,

pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 na Placu Adama Mickiewicza

poznaliśmy historię jego powstania

i zapaliliśmy symboliczny znicz. Udaliśmy się również

do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956,

gdzie między innymi usłyszeliśmy tragiczną historię

Romka Strzałkowskiego - chłopca, który w wieku 13 lat

zginął od kuli w dniu powstania robotników.

Galeria zdjęć

 

Rok 2016 -

- Światowym Rokiem Williama Szekspira.

W związku z powyższym polecam 6-cio tygodniowy, darmowy
i otwarty dla wszystkich kurs języka angielskiego związany
z życiem, dziełami i dziedzictwem Szekspira.

Wystartuj z biblioteką - zaczynamy 18 kwietnia 2016 r.

Szczegóły już wkrótce tutaj

(M. Sucharska)

 


 

Nowości w bibliotece

Jak co roku - w styczniu - zachęcam wszystkich Czytelników
do odpoczynku przy książce.
Pierwsze nowości już pojawiły się na półkach, a wśród nich między innymi:
John Flanagan: "Zwiadowcy" i "Drużyna";
Nicholas Sparks: "Anioł stróż";
Regina Brett i jej bestseller: "Bóg nigdy nie mruga";
Sarah Jio i jej "Marcowe fiołki" i "Dom na jeziorze";
Harlan Coben i Camilla Lackberg.

Maturzystom polecam "Angielski w tłumaczeniach" Wydawnictwa Preston Publishing: "Czasy" oraz "Phrasal Verbs".

Konkurs!

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do udziału
w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym
pt."Ślad Witkacego - maszyny, machiny, destrukcja i cel".
Regulamin konkursu jest dostępny w bibliotece.
(M. Sucharska)

 


 

Konkurs Mikołajkowy! więcej

Nagrodę główną w konkursie Mikołajkowym zdobyła:

Weronika Małyszka z klasy 2TLS.

Nagrody pocieszenia wylosowały:

Karolina Kotlińska z klasy 4TE i Adrianna Staniszewska z klasy 3TEH.

Po odbiór nagród zapraszam w środę o godz. 10.15.

Gratuluję!

Wystawa 16 - 27 listopada 2015 r.

Wszystkich uczniów i pracowników szkoły zapraszam do biblioteki na Wystawę starej książki - "Odkurzone...".

Znajdziecie tu wiele bardzo ciekawych egzemplarzy książek z lat czterdziestych czy pięćdziesiątych ubiegłego stulecia,

a także dwie najstarsze pozycje znajdujące się w bibliotece z 1923 i 1925 roku. więcej

(M.S.)

 

 CZERWIEC 2016

 

Informacje

1. Pragnę poinformować, iż na konkurs filozoficzno- etyczny wpłynęło 11 odpowiedzi  w tym 4 poprawne. A. Maćkowiak, P. Frąckowiak. J. Szajstek i  A. Staniszewska. Fundatorem wejściówek do kina jest kino Halszka.

Oto Wasze odpowiedzi uznane za prawidłowe.

I. Empatia - to (współodczuwanie) umiejętność do postrzegania sytuacji w jakiej znajduje się inna osoba.

II. W kwestiach spornych należy wysłuchać każdej ze stron, zanim wydamy osąd, opinie itp.

III. „Ludzie w nieszczęściu szybciej się starzeją” to słowa Homera i raczej trudno się  z nimi nie zgodzić, dlatego warto zabiegać o to, aby być pogodnym i szczęśliwym.

IV. Wymieniacie wiele powodów, dla których, człowiek jest zdolny do kłamstwa. Najczęstszym jest lęk przed ponoszeniem konsekwencji, wstyd lub celowe wprowadzanie kogoś w błąd. Sprawdzona zasada „lepiej nic nie mówić, niż kłamać”. V. Twórcą uniwersalnego mitu o drodze człowieka do doskonałości był Platon.

2. Czytelniczką Roku 2016 wśród uczniów została Adrianna Staniszewska. Natomiast wśród pracowników szkoły pani Woźniak Sylwia – serdeczne gratulacje ! Zwycięzcy otrzymują nagrody książkowe.

Zdjęcie

 

3. Uczennice Weronika Konieczna, Natalia Ziemniewska i Jolanta Francuzik reprezentowały naszą szkolę w konkursie literacko-plastycznym, dla których biblioteka ufundowała specjalne nagrody za współczesną wersję „Wesela”  St. Wyspiańskiego. Popatrzcie jak dziewczyny zmagały się z tematem:                    Sztuka- Krzesło-Lektura.

 

 

4. Dnia 10 czerwca o godz. 10:00 społeczność naszej szkoły zebrała się w auli,  aby wziąć udział w jednoczesnym czytaniu, dołączając w ten sposób do grona szkół w Polsce podkreślających ważkość czytania książek. Organizatorem akcji „Jak nie czytam, jak czytam” jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” . Więcej wkrótce.

 

5. 18 czerwca organizowany jest po raz piąty rajd rowerowy pod hasłem „Odjazdowy bibliotekarz” Bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów zaprasza organizator Biblioteka Publiczna MiG http://www.biblioteka-szamotuly.pl/node/549. Zawsze jest fajnie dlatego przyłączamy się i my.

 

6. Biblioteka przypomina, iż powoli zbliża się czas zwrotu wypożyczonych książek. Nie czekajcie na ostatnią chwilę, zwłaszcza klasy kończące edukację w naszej szkole.

 

Oprac. Ewa J. Partyka

 


1. NOC BIBLIOTEK  dnia 4 czerwca 2016 w naszej szkole od godz. 18:00 do 22:00. W programie:

- otwarcie wystawy pokonkursowej, przyznanie nagród i dyplomów w trzech kategoriach wiekowych:

Sztuka - Krzesło i Bajka (przedszkola i szkoły podstawowe).

Sztuka  - Krzesło i Lektura (gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne).

Sztuka – Krzesło i Literatura (dorośli).

– zaproszenie do: wysłuchania fragmentów książek, obejrzenia filmu, warsztatów pisania wieczornej poezji oraz nocnego czytania na dywanie – w bibliotece jak w domu – wolno czytać!”

2. 9 czerwca Kawiarenka Biblioteczna zaprasza na Dzień Przyjaciela pod hasłem: „Wybieram książkę dla Przyjaciela.” W księgozbiorze biblioteki szkolnej na pewno   znajdziecie książkę godną polecenia, a przy okazji spotkacie się z przyjaciółmi.

3. 10 czerwca od godz. 10:00 do 10:15 czytamy ulubioną książkę przyniesioną z domu lub wypożyczoną w bibliotece w ramach ogólnopolskiej akcji organizowanej przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”.

4. 16 czerwca to Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Na piętrze w holu znajdziecie charakterystyczne miejsce bookcrossingowe, na którym można książkę pozostawić lub wziąć. Pamiętajcie, dzieląc się książką lub biorąc ją, aby przeczytać, pokazujesz jak ważne są wartości niesione przez książki.

 

5. Informuję, iż w konkursie na sienkiewiczowskie czytadełka wzięło udział 8 osób. Zadanie polegało na przyporządkowaniu fragmentu tekstu do właściwego tytułu książki. Z dniem 31 maja kończy się termin konkursu etyczno-filozoficznego. Wyniki obu konkursów oraz zwycięzca - Czytelnik Roku, zostaną podane  na tablicy ogłoszeń po 12 czerwca br.

 

6. W czerwcu kończy się druga edycja pt „Akcja Kundelek”. Zebrano żywność dla schroniska zwierząt w Przyborowie. O przekazanie darów ze zbiórki poproszeni zostaną przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Wszystkim miłośnikom zwierząt bardzo dziękuję.

 

7. Czerwiec to koniec roku i czas upragnionych wakacji. Pragnę podziękować wszystkim Czytelnikom, szczególnie tym, którzy angażowali się w organizowane konkursy, projekty i różne akcje czytelnicze. Życzę już teraz wspaniałych wakacji, zdrowego wypoczynku  i szczęśliwego powrotu do szkoły. Z pozdrowieniami dla Was, Waszych Rodzin i Przyjaciół,

 

nauczyciel bibliotekarz Ewa J. Partyka.

 

MAJ 2016


1. Wszystkim MATURZYSTOM biblioteka szkolna życzy pomyślności na egzaminach i jednocześnie przypomina, iż w literaturze polskiej obchodzimy 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza (1846-1916), stąd 2016 to Rok Sienkiewiczowski. Ponadto w tym roku obchodzimy ważną w historii 1050 rocznicę Chrztu Polski.

2. 8 – 15 maja potrwa XIII edycja Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka inspiruje. Marzeniem bibliotekarza jest, aby biblioteka każdego Czytelnika inspirowała do czytania, do nauki , rozbudzania zainteresowań, do dociekania, poszukiwania, kreatywności, twórczości, stawiania sobie śmiałych wyzwań i celów. Ponadto, aby zawsze kojarzyła się z miejscem ciekawym, miłym, gdzie można nie tylko w ciszy pogłębić swoja wiedzę , ale również spotkać się z przyjaciółmi w kawiarence bibliotecznej z okazji np. Walentynek, Dnia Kota, Świąt, Dnia Czekolady itp.

3. Dzień Europy - 9 maja jest dniem, w którym świętujemy pokój i jedność w Europie. Tego dnia przypada rocznica podpisania Deklaracji Schumana. „W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny.” Podczas święta biblioteka planuje zaprezentować materiały i wydawnictwa unijne.

Galeria tutaj

4. Od 10 maja przyjmujemy Wasze życzenia i oczekiwania w stosunku do bibliotek lub do bibliotekarzy, lub w ogóle życzenia, które miałyby się w Waszym życiu spełnić. Zostaną one zapisane i będą ozdobą biblioteki. Podobno życzenia zapisane zawsze spełniają się. Spróbujcie!

5. 11 maja biblioteka zaprezentuje ciekawą, pełną wersję „Historii Książki” zaczerpniętą z zasobów internetowych.

6. Od 12 maja zapraszam do 3 edycji konkursu filozoficzno – etycznego. Oto kolejne pytania: I. Co znaczy słowo empatia?

II. Jak rozumiesz słowa Eurypidesa „Nie wydawaj wyroku, zanim nie wysłuchasz przeciwnej strony”.

III. Kto jest autorem zdania i czy zgadzasz się z nim ? Uzasadnij swoją wypowiedź. „Ludzie w nieszczęściu szybciej się starzeją.”

IV. Z jakich powodów człowiek jest zdolny kłamać ?

V. „Jaskinia”- to uniwersalny mit o drodze człowieka do doskonałości, który z filozofów był jej twórcą: Arystoteles, Platon czy Freud ?

A oto Wasze odpowiedzi uznane za prawidłowe w 2 edycji konkursu: 1. Aksjologia to nauka o wartościach. 2. Człowiek z chwilą osiągnięcia pełnoletności jest odpowiedzialny i ponosi konsekwencje za swoje czyny, decyzje i słowa. Odpowiedzialności uczymy się od dzieciństwa. 3. Etyka pochodzi od greckiego ethos, oznacza: moralny, etyczny i zajmuje się wartościami etycznymi czyli zasadami postępowania. 4. Za pierwszego etyka uważa się starożytnego filozofa Sokratesa. 5. Żyć z czystym sumieniem znaczy żyć w zgodzie z samym sobą, być prawdomównym, uczciwym.

7. Święto bibliotek zakończą konkursy znajomości literatury i rozwoju czytelnictwa, cieszące się coraz większym zainteresowaniem w ramach tzw. „Czytadełk”. Ostatnie „Czekoladowe czytadełka” wygrały: Weronika Konieczna, Jolanta Francuzik kl.1 ZE oraz Daria Łusiewicz i Dominka Filipiak kl. 2 TE. Na kolejne zapraszam tuż po egzaminach maturalnych. Dokładna informacja pojawi się na tablicy ogłoszeń. Tam też znajdziecie nazwisko zwycięzcy konkursu Czytelnik Roku 2016.

8. Wszystkim zainteresowanym konkursem literacko-plastycznym, którego finał planowany jest dnia 4 czerwca podczas Nocy Bibliotek, przypominamy zasady uczestnictwa podane w regulaminie konkursu.        

Oprac. Ewa J. Partyka

 

 

 

KWIECIEŃ 2016

Propozycje, informacje:

1. Od 1 kwietnia w bibliotece można obejrzeć kolorowe reprodukcje malarstwa Aleksandra Gierymskiego prekursora polskiego impresjonizmu.

 

2. 6 kwietnia znajdziecie w bibliotece informacje na temat historii czekolady i jej wartości odżywczych, zwłaszcza czekolady gorzkiej oraz czekoladowe przepisy, a także literaturę, w której poczujecie zapach i smak wybornej czekolady.

 

3. 12 kwietnia zapraszam do biblioteki zarówno uczestników, jak i zwycięzców konkursów: walentynkowego, językowego, czytelniczego oraz filozoficznego na ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY. Nazwiska zwycięzców zostaną podane na tablicy ogłoszeń 7 kwietnia br. Oczywiście mile widziany będzie każdy Czytelnik w bibliotecznej „Czekoladowej Kawiarence”.

 

4. Miłośników literatury i sztuki zachęcam do zapoznania się z regulaminem konkursu plastyczno - literackiego „Sztuka – Krzesło i Lektura”. Pragnę nadmienić, że nie tylko uczniowie naszej szkoły mogą wziąć w nim udział, ale także rodzice, rodzeństwo i znajomi bowiem jest to konkurs otwarty. Szczegóły i regulamin dostępny na stronie szkoły oraz w bibliotece szkolnej. Zainteresowanym udzielę  dodatkowych wyjaśnień i ewentualnej pomocy. Konkurs został objęty patronatem Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków i żywię nadzieję, iż nie będzie to jedyny patronat tego konkursu. Zgłoszenia udziału w konkursie należy wysyłać na adres mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

5. W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyła się trzecia edycja czytania poezji, której celem oprócz edukacji czytelniczej jest rozwijanie zainteresowań poezją, kształtowanie postaw twórczych oraz promowanie książek twórców naszego regionu.

 

Pani Marzena Przekwas – Siemiatkowska tym razem spotkała się z młodzieżą z klasy 2 TE.

 

6. Na koniec kwietniowych działań w bibliotece pragnę nadmienić, iż kolejny miesiąc maj, to szczególny okres nie tylko dla maturzystów, którym już życzę pomyślności na egzaminach, ale również dla bibliotek bowiem od 8-15 maja obchodzić będziemy  XIII edycję Tygodnia Bibliotek. Podstawowym zadaniem jest podkreślenie roli czytelnictwa na każdym etapie życia człowieka oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką całego społeczeństwa. Hasło tegoroczne – „Biblioteka inspiruje”, a zatem niechaj nas wszystkich inspiruje do działań  dobrych i najlepszych w pracy i życiu prywatnym.

 

Oprac. Ewa J. Partyka

 

 

 

Marzec 2016

1. Witając wiosennie, kilka informacji o Waszych czytelniczych sukcesach: spostrzegawczością  w czytaniu wykazała się Magdalena Majerowicz z klasy 2 TE ; znajomością przysłów Daria Mikołajczak z klasy 2 ZA. Serdecznie gratuluję  i zapraszam na kolejne „czytadełka”. Wyniki „Literackiego Konkursu Walentynkowego”, „Językowego i Czytelniczego” poznacie niebawem.

2. Marzec obfituje w wiele ciekawych dni (nie tylko pod względem literackim), które jak co roku biblioteka podkreśla. 3 marca to Międzynarodowy Dzień Pisarzy, natomiast 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. W związku z tym zapraszam czytelników na kolejne spotkanie z miejscową poetką. Pani Marzena przeczyta nam wiersze z ostatniego tomiku, a ponadto zaprosi Was na twórcze warsztaty. Spotkanie 3 marca br. w bibliotece szkolnej.

3. Na wystawę „Kobieta w literaturze i malarstwie” zapraszam od 1 marca. Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja literatury kobiecej, czasopisma Cogito, albumy oraz garść najpiękniejszych wierszy.

4. 8 marca (od rana)  kolejna czytelnicza „zagadka-wpadka”, biblioteczne kwiaty  „pomyliły tytuły” Przeczytaj je, podaj prawidłowe  i odbierz nagrodę.

5. 10 marca, to w odróżnieniu od popularnego Dnia Kobiet jeszcze mało dostrzegalny Dzień Mężczyzn. Biblioteka proponuje literaturę z myślą o „facetach” między innymi: „Steve Jobs” Waltera Isaacsona,  „Bez rąk , bez nóg, bez ograniczeń” Nicka Vujicica, „Bogaty ojciec biedny ojciec” Roberta T. Kiyosaki oraz miesięcznik dla ciekawych świata technicznego „ Młody Technik”.

6. Od 29 lutego do 10 kwietnia zapraszam do udziału w drugiej edycji konkursu filozoficzno – etycznego. Prawidłowe odpowiedzi zapisz i wrzuć do „pudełka refleksji”. Wyniki zostaną ogłoszone w bibliotecznej, „Czekoladowej Kawiarence Literackiej” 12 kwietnia w „Dniu Czekolady”.

Oto pytania:

1. Aksjologia to nauka o ……..

2. Jak rozumieć słowa „ Człowiek ponosi odpowiedzialność za wyjście                                        ze swego dzieciństwa.” ?

3. Od jakiego słowa pochodzi nazwa „etyka „ i czym się zajmuje ?

4. Którego z filozofów uważa się za pierwszego etyka ?

5. Jak rozumiesz  słowa  „żyć z czystym sumieniem” ?

7. W połowie marca wszystkich czytelników z zacięciem artystycznym zachęcam do udziału w konkursie pt: „Sztuka - krzesło i lektura”. Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdziecie w bibliotece i na stronie www. naszej szkoły około 12 marca br. Finał konkursu podczas Nocy Bibliotek 4 czerwca 2016 roku.

8. W okresie przedświątecznym odwiedźcie bibliotekę, aby zajrzeć do literatury gastronomicznej wśród zajęcy, kolorowych pisanek i życzeń WESOŁYCH, RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ORAZ SMACZNYCH JAJEK WOKÓŁ WASZYCH, RODZINNYCH STOŁÓW.

 

opracowanie: Ewa J. Partyka

 

 

 

 

 

Luty 2016

Biblioteka szkolna wita po feriach i zaprasza Czytelników do biblioteki w scenerii  „walentynkowej” do 15 lutego i scenerii „kociej” od 16.02.2016 r.


 1. W lutym zapraszam do udziału  w Walentynkowym Konkursie Literackim w dniach od 11 do 12 lutego 2016 r. Ogłoszenie wyników 3 marca 2016 r. Poza tym biblioteka w tym szczególnym miesiącu eksponuje literaturę „romantyczną” oraz wystawę pt: Literatura miłość i lektura – motywy literackie.
 2. 12 lutego spotkamy się w Walentynkowej Kawiarence Literackiej czynnej  w godz. od 14:00-17:00.  Znajdziecie tam oprócz literatury „sercowej” inne romantyczne niespodzianki.
 3. 17 lutego działać będzie w bibliotece Literacka Kawiarenka z Kotem od 7:45:00 do 10:00 . W Dniu Kota, spotkacie tam specjalnego gościa. Ponadto zapraszam do czytania „kociej literatury” promującej nie tylko szkolną, ale także inne biblioteki  w naszym mieście. Miłośnikom poezji pomogę w pisaniu wierszy o swoich czworonożnych ulubieńcach.
 4. 19 luty to Dzień Języka Ojczystego w związku z tym biblioteka zaprosi do wzięcia udziału   w Literackim Konkursie Językowym.
 5. Miłośnikom współczesnej literatury polecam spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, prowadzony przez Bibliotekę Publiczną.  Podczas tych spotkań prowadzimy ożywione dyskusje wokół wybranej i przeczytanej książki. Zaproszenie dotyczy nie tylko Was uczniów, również Waszych rodziców.
 6. Maturzystom natomiast, przygotowującym się do matury polecam zbiory Biblioteki Powiatowej szczególnie audiobooki – książki  w wersji anglo i niemiecko – języcznej. Słuchanie języka obcego  podczas np. domowych obowiązków z pewnością okaże się pomocne podczas zdawania egzaminów językowych.
 7. 29 lutego zapraszam do wzięcia udziału  w drugiej edycji  „Konkursu Filozoficzno-Etycznego”. Pytania znajdziecie niebawem w bibliotece i na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

Oprc. Ewa J. Partyka

 

STYCZEŃ 2016

Z okazji Nowego Roku 2016 wszystkim Czytelnikom składam życzenia pomyślności, radości, dużo zdrowia, satysfakcji z pracy i nauki oraz samych pozytywnych, przyjaznych wibracji międzyludzkich.


I. W pudełku refleksji - konkurs filozoficzny- znalazło się 7 kart (w tym jedna pusta). Na pytania odpowiedziało 6 osób. W trzech przypadkach co najmniej jedna odpowiedz była błędna, natomiast  na jednej z kart nie podano odpowiedzi na jedno z  pytań. Nie podano także nazwiska ani klasy. Dwie karty zawierały prawidłowe odpowiedzi (patrz poniżej). Drogą losowania pierwsze miejsce zajęła Ania Maćkowiak, drugie Ada Staniszewska z klasy 3 TEH. Uczennice zasługują na podwójne gratulacje bowiem wykonały grę planszową na konkurs pt: Halszka. Zostały nagrodzone książkami oraz dyplomami przez organizatorów konkursu. Praca została wykonana na twardej sklejce. Na uwagę zasługują walory estetyczne i to, że gra ma charakter edukacyjny tzn. gra pozwala na poznanie  oraz zapamiętanie istotnych szczegółów dotyczących miejsca i życia Halszki. Gra może być inspiracją do poszukiwania tła historycznego, a także dalszych szczegółów dotyczących, okresu, w którym rozgrywa się dramat Halszki. W grze natknąć się można również na pytanie związane z biblioteką, co stanowi ciekawą zachętę do skorzystania z zasobów bibliotek w naszym mieście, miejsc gdzie  można poszukać odpowiedzi na pytania postawione w grze.

 

Oto udzielone odpowiedzi uznane za prawidłowe.

 

1.Co znaczy słowo „filozofia”? Termin pochodzenia greckiego oznacza ‘umiłowanie mądrości’.

 

2. Jak rozumieć słowa Platona „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”?  Słońce jest niezbędne do życia na naszej planecie, podobnie wiedza zapewnia nam rozwój, „oświetla nasze życiowe drogi, wpływa na podejmowane wybory i decyzje.”

 

3. Który z filozofów jest autorem słów: „tak” i „nie” wymagają najdłuższego zastanowienia”  Pitagoras (ok. 572–497 p.n.e.) – grecki filozof i matematyk.

 

4. Jak rozumiesz słowa Demokryta „Słowo jest cieniem czynu”? Wypowiadane słowa bywają zapowiedzią działania. Słowa jednak są ulotne.

 

5. Który z filozofów powiedział „Prawda jest czymś pięknym i trwałym”? Platon (ok. 427-347 p.n.e.), filozof grecki.

 

II. Biblioteka zaprasza do zapoznania się z nowościami, które czekają na zainteresowanych książką czytelników. Wśród nowości znajdziecie oprócz lektur i opracowań książki z listy Waszych marzeń.

 

tekst Ewa Partyka

 

 

 

„Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne.”

„Książki naszych marzeń” – „czyli nakręć się na czytanie” – to druga edycja konkursu polecana przez MEN - szczegóły https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/rusza-druga-edycja-konkursu-dla-szkol-ksiazki-naszych-marzen.html- Zapraszamy!

 

 

Grudzień 2015

Grudzień jest szczególnym okresem nie tylko w naszej kulturze narodowej, ale także  ogólnoświatowej, gdzie w wielu rodzinach obchodzi się święta bożonarodzeniowe. Zgodnie     z tradycją i w naszej bibliotece chcemy zaznaczyć ten szczególny czas i zaprosić wszystkich Czytelników do udziału w przygotowanym projekcie pt „Świąteczna Biblioteka Zaprasza”:

 • Już 30 listopada od godziny 14:00 do 17:00 zapraszam wszystkich chętnych na warsztaty artystyczne do biblioteki, gdzie będziemy uczyć sie wykonywania dekoracji świątecznych, i przystrajania naszej szkolnej biblioteki. Proszę zabrać ze sobą dobry humor i ciekawe pomysły. Biblioteka zapewnia poradniki, materiały plastyczne i fachową pomoc.
 • Od 1 grudnia w bibliotece znajdziecie przepisy na wypieki świąteczne i pomocne poradniki kulinarne, a także literaturę piękną na długie zimowe wieczory.
 • 7 grudnia od godz. 14:00 do 16:00 w szkolnej bibliotece czynna będzie Mikołajkowa Kawiarenka Literacka, która zaprosi Was do ciekawej literatury przy piernikowych ciasteczkach przesłanych prosto od św. Mikołaja.
 • 10 grudnia podczas zajęć artystycznych od 8 godziny lekcyjnej, w bibliotece szkolnej będziemy uczyć się różnych technik i sposobów pakowania prezentów.

Pamiętajcie, że estetycznie zapakowany prezent nie tylko cieszy oko, ale wzmacnia jego wartość.

 • Do wysłuchanie fragmentów wzruszającej nie tylko dzieci, ale i dorosłych „Opowieści wigilijnej” czytanych na głos i przełożonych na język migowy zaproszę chętne klasy w ramach lekcji wychowawczo – bibliotecznych. Podczas zajęć odbędą się warsztaty, których zadaniem będzie nabycie umiejętności posługiwania się językiem migowym z osobami głuchoniemymi w zakresie prostych zwrotów jak: Dzień dobry, Do widzenia, W czym mogę pomóc. Dziękuję. Przepraszam. Miło mi Ciebie poznać. Warsztaty poprowadzi pani Dorota, bibliotekarz z LO w ramach zajęć koleżeńskich, współpracy i wymiany doświadczeń miedzy bibliotekarzami.
 • 20 grudnia upływa termin udzielania odpowiedzi na 5 pytań konkursowych z filozofii. Prawidłowe rozwiązania zostaną ogłoszone po feriach świątecznych, a pośród osób, które wzięły udział w konkursie i prawidłowo odpowiedziały na pytania, rozlosowane zostaną nagrody książkowe.
 • Dla miłośników gier planszowych polecam konkurs pt. Halszka organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Szamotułach. Prace należy dostarczyć do 15 grudnia –więcej szczegółów szukajcie na stronie www.biblioteka-szamotuly.pl/
 • „Magia Świąt” to konkurs na opowiadanie lub wiersz, lub pracę plastyczną, do którego zapraszam wszystkich miłośników pisania i malowania (uczniów naszej szkoły.) Autorzy najciekawszych prac pisemnych mogą spodziewać się dobrej oceny w dzienniku z języka polskiego. Przewidziane są także nagrody książkowe, a dla plastyków materiały artystyczne. Termin nadsyłania prac do 15.01.2016 na adres mailowy ewaj.partyka@gmail.com. Prace proszę podpisać imieniem, nazwiskiem i nazwą klasy.

 

ŻYCZĘ POWODZENIA ORAZ WESOŁYCH, SPOKOJNYCH ŚWIĄT, A WRAZ Z NOWYM ROKIEM ZDROWIA I WSZELKIEJ POMYŚLNOŚCI

Projekt  oprac. Ewa J. Partyka


LISTOPAD

 

Biblioteka informuje i zaprasza

 1. Dnia 09.11.2015 r. odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego w ramach zespołu samokształceniowego. Spotkanie zorganizowała      i poprowadziła pani M. Kowzan, kierownik Biblioteki Pedagogicznej Filii w Szamotułach. Gospodarzem jubileuszowego spotkania była biblioteka szkolna Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. P. Skargi w Szamotułach. Tematy wiodące dotyczyły: „nowelizacji ustawy o prawie autorskim, stworzenia sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy oraz podsumowania 15 lat pracy zespołu samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego” Kolejne spotkanie przewidziane jest w II semestrze 2015/2016 r. we Wronkach. Nauczyciele bibliotekarze planują skupić szczególną uwagę wokół działań na rzecz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 1. 19.11.2015 roku obchodzimy Światowy Dzień Filozofii. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 2002 roku, „by uczcić dorobek filozoficzny całej ludzkości i zachęcić świat do głębokiej refleksji, otwarcia umysłów i wymiany poglądów… Filozofia jest fundamentalną częścią dorobku kulturowego ludzkości. Od zawsze starała się wyjaśnić pochodzenie człowieka, sens jego życia oraz mechanizmy funkcjonowania świata. Na przestrzeni dziejów filozofia często wpływała na wydarzenia społeczne i polityczne. Wielkie przemiany światopoglądowe, takie jak romantyzm, oświecenie czy modernizm miały swoje odzwierciedlenie w myśli filozoficznej danych czasów.”        Źródło http://www.kalbi.pl/swiatowy-dzien-filozofii

 

W związku z tym dniem biblioteka szkolna zaprasza i zachęca wszystkich lubiących dociekać, „pofilozofować” do zapoznania się z dostępną w naszych zbiorach literaturą z dziedziny filozofii i etyki. Ponadto od 19 do 30  listopada br. można wziąć  udział    w konkursie filozoficznym, a odpowiedzi wrzucać do „pudełka refleksji” znajdującego się w czytelni. Pytania konkursowe znajdziecie także              w gablocie bibliotecznej, na które warto sobie odpowiedzieć lub przynajmniej je przemyśleć.

 

Z życzeniami głębokich refleksji - biblioteka szkolna

Pytania konkursowe:

 1. Co znaczy słowo „filozofia” ?
 2. Jak rozumieć słowa Platona „Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi” ?
 3. Który z filozofów jest autorem słów „Najkrótsze wyrazy „tak” i „nie” wymagają najdłuższego zastanowienia” ?
 4. Jak rozumiesz słowa Demokryta „Słowo jest cieniem czynu” ?
 5. Który z filozofów powiedział „Prawda jest czymś pięknym i trwałym” ?

 

 

Biblioteka informuje

  1. Dnia 19.10.2015 w bibliotece szkolnej młodzież z klasy 1 TLE spotkała się z panem Łukaszem Bernady, miejscowym pisarzem, poetą, polonistą, miłośnikiem kultury ludowej, autorem książek: Królewna na dnie studni, Baśnie Doliny Samy oraz opracowań regionalnych. Celem tego spotkania było rozbudzanie  zainteresowań czytelników dorobkiem kultury regionalnej zwłaszcza tematyką podań, baśni i legend  Autor wyjaśnił uczniom skąd wzięły się zainteresowania kulturą ludową Szamotuł i okolic. Wskazał sposoby i źródła poszukiwań podań. Spotkanie autorskie zakończyło się gromkimi brawami dla autora, który kapitalnie wcielił się w rolę gawędziarza ludowego, ekspresyjnie przedstawiając baśń o „marynie”. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie nagrody książkowej z dedykacją i autografem uczennicy, która wygrała konkurs uważnego słuchacza, zapamiętując najwięcej podanych informacji.

 

 

„Maryna – autentyczny instrument regionalny służący do basowania i urozmaicania gry rytmicznymi uderzeniami. Jej cechą charakterystyczną jest kanciaste pudło rezonansowe oraz okrągłe, metalowe brzękadła usytuowane na szczycie główki. Zdaniem muzykologów, nazwa wcale nie ma związku z imieniem Maryna, lecz z określeniem „tubmaryna”, które było nazwą instrumentu basowego używanego od średniowiecza do XVIII wieku przez kapele w całej Europie.”  Łukasz Bernady: Baśnie Doliny Samy, Szamotuły 2014.

2. Jak wiecie biblioteka szkolna będzie nieczynna od 26 października do 6 listopada z powodu skontrum. To niecodzienne słowo przybliżamy po to, aby uzbroić czytelników w cierpliwość i z góry przeprosić za chwilową niedogodność. Skontrum zbiorów to kontrola zbiorów bibliotecznych, zwana również inwentaryzacją lub rewizją zbiorów.1 Podstawę prawną stanowi Rozporządzenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 5 listopada 1999 roku w sprawie zasad ewidencji materiałów bibliotecznych.”

3. Biblioteka informuje, iż w czasie powyższej przerwy stolik wolnych książek będzie znajdował się obok gabinetu pedagoga (w holu na piętrze). Na stoliku tym znajdziecie nie tylko książki, ale także listę hitów książkowych, która pozwoli na dokonanie wyboru i zakup interesujących Was książek. Poza tym  na stoliku znajdziecie  też  koszyk zwany – „AKCJĄ KUNDELEK.” Tym wszystkim, którzy już wsparli akcję bardzo dziękujemy.

4. Wszystkim czytelnikom zainteresowanych malarstwem, fotografią, poezją i muzyką, biblioteka szkolna proponuje i już zaprasza na jubileuszową Wystawę Grupy Jakkolwiek, która odbędzie się 5 listopada o godz. 18 w Bibliotece Publicznej. Natomiast Zamek Górków wraz z artystami Wielkopolski zaprasza na otwarcie wystawy pt. „3 x Sztuka z Buta” dnia 9 listopada o godz. 18:00.

 

Biblioteka informuje i poleca

 1. Biblioteka szkolna poleca wszystkim czytelnikom, a zwłaszcza miłośnikom poezji spotkanie autorskie z panią M. Przekwas - Siemiątkowską z okazji wydania kolejnego tomiku jej poezji. 08.10.2015 r. godz. 18:00 Biblioteka MiG Szamotuły. Miło mi przekazać, iż nasza szkolna biblioteka będzie gościć poetkę, po raz kolejny w ramach cyklicznych spotkań z poezją i warsztatów poetyckich, na przełomie marca i kwietnia 2016 r.
 2. 14 października w naszej szkole obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej i Dzień Patrona naszej szkoły, w związku z tymi uroczystościami biblioteka życzy całej społeczności szkolnej udanego i satysfakcjonującego roku szkolnego. Dla ciekawości - międzynarodowe święto  nauczycieli zostało ogłoszone przez UNESCO  i przypada nieco wcześniej niż w Polsce, bo już 5 października.
 3. Miłośnikom fotografii biblioteka szkolna poleca spotkania plenerowe zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Ideą tych spotkań jest ukazanie w sposób indywidualny piękna naszego regionu.     Ta  ciekawa i bezpośrednia metoda poszerzenia wiadomości o środowisku naturalnym, jest również  alternatywną formą zagospodarowania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Poza tym najciekawsze zdjęcia plenerowe będzie można zgłosić do konkursu. Organizatorem „Spotkań plenerowych” jest Wielkopolski Związek Artystów Plastyków oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Szczegółowych informacji udziela kurator „Spotkań plenerowych” Antoni Rut pod adresem:fotoplastykon@fotoplastykon.com.pl. Więcej: http://www.fotoplastykon.com.pl/?page_id=4715 http://www.fotoplastykon.com.pl/?page_id=4720
 4. 25 października nie zapomnijcie przestawić zegary z czasu letniego na zimowy, a ponadto podsuńcie coś smacznego i zdrowego Waszym czworonogom, bowiem to Dzień Kundelka. Jak wiecie w naszej bibliotece czeka koszyk, do którego zbieramy Wasze gesty w postaci karmy dla potrzebujących schronisk.

 

Październikowe święto

Program obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Informujemy, iż nasza biblioteka szkolna, jak co roku  włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych. Przypominamy, iż to październikowe święto ustanowiono w 1999 roku z inicjatywy Międzynarodowego Stowarzyszenia Bibliotekarstwa Szkolnego, a jego głównym przesłaniem jest: zwrócenie uwagi na ważką rolę bibliotek w życiu szkoły w procesie edukacyjno wychowawczym, rozwijanie zainteresowań książką oraz upowszechnianie czytelnictwa zgodnie z podstawowymi kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa.

 

Biblioteka Wita Czytelnika – pod takim hasłem rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. 1 października „coś słodkiego dla każdego”, a ponadto biblioteka proponuje:

2. Listę hitów książkowych - na listę wyłożoną w bibliotece i pokoju nauczycielskim wpisz tytuł książki i autora. Postaramy się realizować Wasze zamówienia z powyższej listy oraz z ankiet ewaluacyjnych..

3. Wystawę „Książka w malarstwie” – która zabierze Was w świat artystycznych podróży z książką (kolorowe reprodukcje malarzy z zasobów internetowych).

5. Prezentację „Znani ludzie – nieznani bibliotekarze” – ta ciekawa prezentacja z zasobów internetowych może Was zaskoczyć. Polecamy Znani ludzie – nieznani bibliotekarze.

6. Stolik bookcrossingowy - czyli stolik wolnej książki, który na stałe zagościł w naszej bibliotece. Znajdziecie tam książki, czasem płyty CD z muzyką lub filmami, podręczniki. Są to egzemplarze, które nie należą do zbioru bibliotecznego i można je wziąć, jeśli Was zainteresują. Podarowane  przez nauczycieli, a także przez Wasze koleżanki i Waszych kolegów mogą być zachętą do dzielenia się książkami z innymi.

7. Wieszak pożyteczny – mając na uwadze Wasze ankietowe odpowiedzi biblioteka nasza szuka sposobów, aby każdy z Was znalazł powód odwiedzenia biblioteki szkolnej. W wypożyczalni naprzeciwko stolika wolnych książek znajdziecie wieszak, z którego można wybrać przydatne rzeczy dla siebie lub dla kogokolwiek. Zapraszamy wszystkich do dzielenia się nie tylko książkami, ale także rzeczami, których już nie potrzebujecie. W ten sposób uczymy się  pomagać i chronić środowisko. Obok wieszaka znajdziecie również karton z napisem „Dla Kundelka” – zebrana karma zostanie przekazana przez Samorząd Uczniowski do schroniska.

8. Konkurs „Czytelnik Roku 2015/2016” – zapraszamy do drugiej edycji konkursu. Przypominamy, iż czytelnikiem roku zostaje osoba, która na swojej karcie czytelnika posiada najwięcej przeczytanych książek, zna ich ogólną treść. Oprócz lektur i podręczników wypożycza też inne książki. Nie przekracza terminów zwrotu książek. Wyniki konkursu w czerwcu 2016.

9. Puk – Puk – Zamknięte – jeśli pewnego październikowego dnia drzwi biblioteki będą zamknięte, znaczyć to będzie, iż nauczyciele bibliotekarze wszystkich szkół naszego powiatu spotkają się tego dnia, by nie tylko uroczyście obchodzić 15-lecie Spotkań Zespołu Samokształceniowego, ale przede wszystkim dyskutować o metodach i formach podnoszenia jakości pracy bibliotek szkolnych zgodnie założeniami programowymi.

10. Konkurs plastyczny – Namaluj obraz na 5.W ramach współpracy z innymi bibliotekami i instytucjami kultury zachęcamy młodzież o zacięciu plastycznym do wzięcia udziału w konkursie  organizowanym przez Bibliotekę Publiczną MiG z okazji 5-lecia Grupy Jakkolwiek. Szczegółowy regulamin znajdziecie w bibliotece i na stronie www.biblioteka-szamotuly.pl

11. Bibliotekarz pomoże, bibliotekarz zachęci – pod tym hasłem zapraszamy do spotkań z nauczycielami bibliotekarzami w ramach dodatkowej godziny w bibliotece szkolnej, gdzie możecie (cały rok szkolny) rozwijać języki obce, oraz swoje zainteresowania artystyczne. Dla przypomnienia j. angielski, j. francuski, zajęcia plastyczne prowadzi p. Ewa J. Partyka.


 

ROK SZKOLNY 2014/2015

 

MAJ - CZERWIEC 2015

 

Biblioteka szkolna informuje i zaprasza

 

Biblioteka  szkolna informuje, iż do 15 czerwca bieżącego roku należy zwrócić książki do biblioteki (klasy trzecie – kończące edukację), pozostałe klasy do 19 czerwca 2015 roku. Po upływie tego terminu informacje  o zaległościach będą wysyłane do Waszych wychowawców.

Czytelnicy klas kontynuujących edukację, którzy pragną zatrzymać książki przez okres wakacji proszeni są o kontakt z biblioteką.

 

Dnia 30 maja 2015 roku odbył się rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”, który   z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W rajdzie brali udział nie tylko bibliotekarze, ale także czytelnicy i sympatycy przejażdżek rowerowych. Trasa tym razem wiodła przez następujące miejscowości: Kępę, Baborówko, Kąsinowo, Pamiątkowo, Witoldzin, (las)Chrusty, Radzyny (ok.18 km), Kopaninę, Przyborowo, Przyborówko, Gałowo (ok. 12 km). W Radzynach czekały na nas niespodzianki w urokliwym gospodarstwie turystycznym „Dom nad Zalewem.” Podczas postoju delektowaliśmy się pieczonymi kiełbaskami, pysznym ciastem i gorącą kawą. Po sowitym posiłku braliśmy udział w grach i konkursach  z nagrodami. Trzeba przyznać, iż w czasie całego rajdu dopisywały nie tylko dobre humory, ale także wymarzona pogoda. Oprócz wyśmienitych nastrojów i słońca towarzyszył nam kolor pomarańczowy jako element rozpoznawczy rajdu.

 

Krótka fotorelacja

 

 

18 czerwca b.r. biblioteka szkolna zaprasza na XII edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek – Bookcrossing. Jest to zaszczytna idea propagowania czytelnictwa i roli książki w życiu człowieka. Dzięki tej akcji wiele książek zostaje „uwolnionych od  kurzu i zapomnienia”. W naszej szkole tego dnia znajdziesz specjalne miejsce, z którego możesz wziąć książkę lub pozostawić Swoją. Tym samym staniesz się współtwórcą tego wyjątkowego dnia Książki i Czytelnika.

 

Ważnym wydarzeniem w naszym mieście będą Dni Europy. Czeka na Was wiele kulturalnych atrakcji. Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów o zacięciu artystycznym do wzięcia udziału w malowaniu murali (14 czerwca b.r. o godz.15:00, przy Rynku w Szamotułach). Organizatorem artystycznego malowania na murze jest Fundacja IBRAS.

 

 

Biblioteka szkolna zaprasza i jednocześnie życzy wszystkim Czytelnikom dobrej zabawy, a także przyjemnego wypoczynku podczas nadchodzących wakacji.

 

 

Tydzień Bibliotek to święto, które obchodzimy w naszej bibliotece od 2004 roku  w okresie od 8 do 15 maja. Celem tego tygodnia jest zainteresowanie i rozwijanie czytelnictwa by ożywić, zdumiewać, pobudzać do refleksji, motywować do aktywnego uczestnictwa w świadomym kreowaniu świata, w którym wartości kulturowe otrzymujemy, pomnażamy i przekazujemy jako dziedzictwo narodowe kolejnym pokoleniom. Obchody Tygodnia Bibliotek to również wskazanie na  kulturotwórczą rolę bibliotek w społeczeństwie oraz zwiększenie prestiżu zawodu nauczyciela bibliotekarza.

 

 

Tydzień Bibliotek w 2015 roku obchodzimy pod hasłem

„WYBIERAM BIBLIOTEKĘ”

Program w naszej bibliotece przedstawia się następująco:

 

 1. Wystawa plakatów związanych z czytelnictwem, czytelnikiem i biblioteką.(08.05.2015)
 2. Przeprowadzenie ankiety czytelniczej w celu podnoszenia jakości pracy  biblioteki szkolnej. (11.05.2015)
 3. Ekspozycja literatury, aforyzmów, przysłów nawiązujących do biblioteki i czytelnictwa.(12.05.2015)
 4. Spotkanie Zespołu Samokształceniowego nauczycieli bibliotekarzy. (Termin uzależniony od organizatorów spotkania)
 5. Odjazdowy bibliotekarz – rajd rowerowy (termin uzależniony od organizatorów rajdu)
 6. Poznajemy kraje Europy – Luksemburg piękny i ciekawy – podróż wirtualna i medialna ( filmy na nośnikach CD, albumy, zdjęcia, czasopisma) – wystawa. (14.05.2015)
 7. Czytelnik Roku 2015 – wręczenie nagrody książkowej dla czytelnika, który w tym roku szkolnym przeczytał najwięcej książek -klasy 1-3. (15.05.2015)

 

Uwaga: Terminy mogą ulec zmianie ze względu na egzaminy maturalne.

Z góry przepraszamy.

 

 

MARZEC - KWIECIEŃ 2015

 

Biblioteka szkolna informuje i zaprasza

 1. 13 kwietnia uczennice naszej szkoły: Ania Dudek i Izabela Wojciechowska wzięły udział w warsztatach komiksowych. Celem warsztatów było poznanie zasad pisania i tworzenia komiksów. Warsztaty  odbyły się w Bibliotece Publicznej MiG w Szamotułach.

 

2. 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który został ustanowiony w 1995 roku na Konferencji Generalnej UNESCO. Inicjatorem  tego pomysłu był rząd Hiszpanii i Międzynarodowa Unia Wydawców, zaś celem promocja czytelnictwa oraz ochrona własności intelektualnej. Więcej -  źródło:http:www.zaiks.pl

3. W ramach współpracy z Biblioteką Publiczną oraz Grupą Jakkolwiek zapraszamy do udziału w następujących konkursach: plastycznym, fotograficznym, poetyckim oraz konkursie na mini KOMIKS. Ogłoszenie wyników konkursu podczas tegorocznej Nocy Muzeów – 16 maja 2015 r. Więcej – www.biblioteka-szamotuly.pl

 


Marzec to szczególny miesiąc dla pisarzy i poetów. 3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy i z tej okazji w naszej bibliotece prezentowaliśmy literaturę, głównie kobiecą (8 marca Dzień Kobiet). Natomiast  21 marca to Światowy Dzień Poezji, który został ogłoszony  po raz pierwszy w 1999 przez UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Ideą przewodnią tego dnia jest promowanie nauczania, czytania i pisania poezji, a także organizowanie spotkań literackich oraz autorskich. Na takie spotkanie po raz drugi zaprosiliśmy poetkę panią Marzenę Przekwas –Siemiątkowską, która spotkała się z młodzieżą w bibliotece szkolnej dnia 23 marca 2015 roku.

 

 

Biblioteka szkolna zaprasza czytelników do obejrzenia wystawy pt: Z kroniki szkoły, z kroniki biblioteki. Celem wystawy jest nawiązanie do wydarzeń szkoły i biblioteki sprzed lat. Myślę, że miło z sentymentem powspominać i miejsca i ludzi, których w kronikach „zatrzymał czas” (ekspozycja od 13.03. do 14.04.2015 r.)

 

 

Już 24 marca 2015 roku, czyli czwartego dnia wiosny astronomicznej powitamy czytelników w bibliotece wiosennie, świątecznie i jajecznie:

wiosennie zimowe suszki zmienimy na kwiaty wiosenne, zaprezentujemy poezje „wiosenną” polskich poetów,

świątecznie przygotujemy dekorację świąteczną, polecimy literaturę kucharską i najsmaczniejsze przepisy na udane mazurki wielkanocne,

jajeczniezachęcimy nie tylko do wypożyczania książek, ale także do szukania czekoladowych jajek ukrytych między książkami.

 

 

STYCZEŃ i LUTY 2015


FERIE ZIMOWE Z KSIĄŻKĄ !

Biblioteka szkolna proponuje wszystkim Czytelnikom oryginalne, fascynujące i bezpłatne podróże po kraju i świecie. KSIĄŻKA to niezawodne i najlepiej sprawdzone biuro podróży, rekomendowane przez wszystkie biblioteki świata, również i naszą szkolną bibliotekę.

 

Zapraszamy i życzymy miłego, ciekawego i bezpiecznego podróżowania z książką.

 

Informacje:

 1. Od 12 do 13 lutego – zapraszamy do udziału w Literackim Konkursie Walentynkowym. Wystarczy pobrać kartę konkursową, wypełnić i wrzucić ją do skrzynki znajdującej się w bibliotece. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po feriach.
 2. Wystawa plakatu filmowego została przełożona na marzec (ekspozycja od 9.03.2015). Przepraszamy.
 3. Do 6 marca potrwa ekspozycja materiałów pt: „Motywy Literackie’’.

 

Wszystkim Czytelnikom biblioteki szkolnej życzymy Szczęśliwego Nowego Roku,

a ponadto:

 1. Polecamy fascynujące wydania biograficzne o znanych pisarzach, artystach i naukowcach. (Ekspozycja książek w czytelni.)
 2. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami pod hasłem: „MOTYWY LITERACKIE”, przygotowane  z myślą o tegorocznych maturzystach. (Ekspozycja w czytelni od 29.01.2015.)
 3. Zachęcamy do obejrzenia gazetki pt.: „Laureaci Literackiej Nagrody Nobla” Zestaw chronologiczny oraz fotografie noblistów zaczerpnięto z zasobów internetowych. (Ekspozycja w holu szkoły i w czytelni biblioteki szkolnej.)
 4. Wszystkim uczniom, którzy przejawiają zamiłowania plastyczne bądź literackie, zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach pt.: „JAKKOLWIEK KOT”. Szczegółowy regulamin konkursów znajdziecie na stronie www.biblioteka-szamotuly.pl oraz w naszej bibliotece.
 5. Informujemy o zakończeniu akcji „Kundelek” organizowanej wspólnie z Samorządem Szkolnym. Wszystkie zebrane dary w dniu 15 stycznia b.r. zostały przekazane do schroniska dla zwierząt w Przyborowie.

 


 1. Informujemy także o przekazaniu dla Domu Dziecka w Szamotułach kilku świątecznych książek, które udało się nam zebrać podczas akcji świątecznych prezentów pod choinkę. Książki zostały wysłane pocztą dnia 19.01.2014 r.

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

 1. Dla smakoszy polskich jabłek mamy „smaczną informację”. W każdy czwartek – JABŁKO Z KOSZYKA DLA CZYTELNIKA. Zapytacie, dlaczego w czwartek, a nie np. w środę lub piątek? Czwartek, to nawiązanie do pewnej  historii. Szukajcie zatem informacji w dziejach historii Polski. Zachęcam do rozwikłania tej zagadki. Osoba, która wpadnie na prawidłowy trop i jako pierwsza dotrze do biblioteki, może liczyć na nagrodę niespodziankę.
 2. W lutym planujemy zaprosić „czytelników romantyków” do udziału w kolejnej edycji Literackiego Konkursu Walentynkowego oraz do obejrzenia wystawy plakatu filmowego.

Zaglądajcie do biblioteki szkolnej – ZAPRASZAMY!


LISTOPAD i GRUDZIEŃ 2014

 

„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

Konkurs Ministerstwa Edukacji Narodowej

Zachęcam wszystkich uczniów do udziału w konkursie, który umożliwi Wam wybór książek, o przeczytaniu których marzycie. Szczegóły konkursu znajdziecie na stronie http://www.men.gov.pl/index.php/1622-ksiazki-naszych-marzen-zapraszamy-do-udzialu-w-konkursie-men oraz na portalu konkursu Facebook.

Czasu jest niewiele, ale warto zmierzyć się z tym zadaniem, bowiem tą drogą możecie nie tylko pozyskać Wasze książki marzeń dla szkoły, ale także uzyskać punkty dla całej klasy za przystąpienie do konkursu.

Życzę Wam powodzenia, dobrej zabawy, a w razie potrzeby służę pomocą.

Źródło: www.men.gov.pl

 

Uwaga Czytelnicy !

1. Biblioteka szkolna zaprasza do korzystania z nowych zasobów księgozbioru, pozyskanego w ramach projektu edukacyjnego „PRACOWNIA PASJONATÓW”. Ogółem biblioteka otrzymała w darze 155 podręczników, 103 gry dydaktyczne (fiszki, gry planszowe, łamigłówki umysłowe i rysunkowe) oraz 95 pozycji w zakresie literatury popularno - naukowej, w tym także słowniki do języka angielskiego i niemieckiego.

 

2. Biblioteka szkolna informuje i zachęca wszystkich uczniów naszej szkoły, posiadających „zacięcie artystyczne” do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Poezja w obrazach". Osoby zainteresowane konkursem proszone są o zgłoszenie się do nauczyciela bibliotekarza, który oferuje swoją pomoc w doborze wiersza i technik plastycznych. Szczegóły znajdziecie na stronie: http://palac.szczecin.pl/wp-content/uploads/2014/09/Poezja-w-obrazach-Regulamin1.pdf

 

3. Powoli zbliżają się święta, w związku z tym warto zaopatrzyć się w ciekawą literaturę na długie wieczory. Biblioteka szkolna już teraz zaprasza „BIBLIOTECZNIE I ŚWIĄTECZNIE”:

 • dekoracją świąteczną – choinka – prezent dla szarych komórek. (20.11.br.)
 • koszem z owocami – dla czytelników preferujących zdrowe odżywianie. (17-19.12- br.)
 • ekspozycją literatury: Coś na długie wieczory, Coś do poduszki, Coś na świąteczny stół. (1-19.12 br.)
 • szczególnym klimatem, w którym możemy komuś sprawić prezent. Tradycyjnie od 1 do 6 grudnia w bibliotece szkolnej można składać książeczki dla dzieci, które w tym roku zostaną przekazane dla dzieci z Domu Dziecka w Szamotułach. (1-6.12 br.)
 • hasłem od „PIERNIKA DO CZYTELNIKA”, pod którym znajdziecie w bibliotece nie tylko pyszne piernikowe smakołyki, ale przede wszystkim szereg domowych przepisów na tradycyjne pierniki. Może warto niektóre z nich wypróbować. (18.12.br)

 

 

PAŹDZIERNIK 2014


Informacje i konkursy:

 1. 25 października to dzień ustawy o ochronie zwierząt, zwany również Dniem Kundelka. W bibliotece szkolnej od 24 października do 15 grudnia zbieramy karmę i inne smakołyki dla psiego smyka. Wszystkie zebrane produkty zostaną przekazane przez Samorząd Szkolny, najbardziej potrzebującym schroniskom dla zwierząt w naszej okolicy. W Polsce mamy około 70 tysięcy bezdomnych psów, które z pewnością czekają na naszą pomoc i miłość. W literaturze polskiej i obcej wiele miejsca poświęca się bohaterskim czynom i oddanej, psiej przyjaźni. Godne uwagi są także filmy, między innymi: „Mój przyjaciel Hachiko”- film oparty na prawdziwych wydarzeniach.

 

 1. Biblioteka informuje i zachęca wszystkich czytelników do korzystania z ciekawych materiałów do nauki języków obcych. Szczególnie polecane są fiszki (materiał słownikowy na zróżnicowanych poziomach trudności), dzięki którym szybko i efektywnie powtórzysz materiał z języka niemieckiego i angielskiego. Ponadto w bibliotece szkolnej można skorzystać z pomocy w nauce języka angielskiego w ramach dodatkowej godziny. Więcej informacji u bibliotekarza.

 

 

Dnia 28.10. br. od godz. 10.00 do 13.00 biblioteka szkolna będzie nieczynna. Tego dnia, w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu szamotulskiego z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W związku z tym świętem, przypadającym w miesiącu październiku, dziękujemy wszystkim czytelnikom za udział w dotychczasowych konkursach.

 

Już dziś zapraszamy wszystkich, chętnych uczniów do wzięcia udziału w kolejnych:

 

Konkurs pt. Pies, kot, itp. – najlepszy kumpel! – to tytuł konkursu fotograficznego. Jego celem jest podkreślenie troski oraz odpowiedzialności za zwierzęta, które posiadamy i za te, którym możemy pomóc. Zdjęcia Waszych najlepszych kumpli można składać w bibliotece szkolnej do końca listopada.

 

Konkurs pt. Nuty Ciszy – to tytuł listopadowego konkursu poetycko-literackiego, w którym chcielibyśmy wyrazić tęsknotę i pamięć za tymi, co odeszli.

 

Wasze wiersze, listy literackie (poetyckie) oraz zdjęcia Waszych najlepszych kumpli można składać w bibliotece szkolnej do końca listopada. Powodzenia!

 

 

WRZESIEŃ 2014

 

BIBLIOTEKA POLECA

COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW LITERATURY I ODKRYWANIA SWOICH PASJI

Biblioteka szkolna zachęca naszych czytelników do wzięcia udziału w spotkaniu z pisarką SYLWIĄ CHUTNIK, autorką powieści między innymi: Dzidzia, Kieszonkowy Atlas Kobiet. Spotkanie już 22 września o godz. 18.00 w Cafe Marzenie. Więcej informacji na stronach instytucji kulturalnych naszego miasta.

Natomiast dzień wcześniej, 21 września br. będą miały miejsce wydarzenia warsztatowe o charakterze artystycznym, sportowym i kulinarnym pod hasłem Dzień Odkrywania Pasji.

Szczegóły znajdziecie na stronie www.ibras.org

 

 

BIBLIOTEKA INFORMUJE i ZAPRASZA

Przez cały wrzesień w szkolnej bibliotece trwa akcja

„JABŁKO Z KOSZYKA DLA CZYTELNIKA”.

Nie trzeba nikogo przekonywać o wartościach odżywczych polskich jabłek. Zatem, jedzmy jabłka na zdrowie!

 

26 września 2014 roku, w naszej bibliotece obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH – oto zarys scenariusza:

 1. 1. Tego dnia, nauczyciel bibliotekarz będzie rozmawiał z Tobą w języku angielskim. Zapamiętaj zwroty, które mogą przydać się: I would like to borrow … Could I borrow the book? Can I borrow some magazines? Do you have … ? May I…. ? Can I use a computer?
 2. 2. W bibliotece pojawi się wizualny słownik zwrotów grzecznościowych w różnych językach świata.
 3. 3. Test sprawności językowej – on-line.
 4. 4. Ekspozycja zbiorów obcojęzycznych.

27 września 2014 roku to ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI. Z tej okazji biblioteka szkolna zachęca nie tylko swoich czytelników, ale całą społeczność szkolną do przyjazdu do szkoły rowerem. Już dziś biblioteka nasza rezerwuje ładną pogodę i życzy wszystkim bezpiecznych ścieżek rowerowych. Co do pogody, reklamacji nie przyjmuje.

 

Drogi Czytelniku!


Biblioteka szkolna serdecznie wita po wakacjach i zachęca do współpracy w Szkolnym Klubie Miłośników Biblioteki. Już dziś, zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Co wrzesień w książkach niesie”. Pod tym samym tytułem, biblioteka ogłasza konkurs na wypowiedź w formie pisemnej. Możesz napisać wiersz lub opowiadanie, felieton albo fraszkę. Jeśli masz zacięcie plastyczne, wykonaj pracę plastyczną dowolną techniką. Jeśli pasjonujesz się fotografią - wykonaj zdjęcia, jeśli muzyką - komponuj. Nie bój się tworzyć…!

 

Prace należy złożyć w bibliotece szkolnej do 20 października br.

 

Biblioteka szkolna zaprasza i życzy przyjemności w nowym roku szkolnym pod hasłem:

Odżywiajmy się zdrowo – jedzmy owoce!

 

tekst: Ewa Partyka 


 

 

 


ROK SZKOLNY 2013/2014

Galerię zdjęć biblioteki szkolnej można zobaczyć tutaj:

https://plus.google.com/108277027461728989015/posts

Zapraszamy!

(red. M. Sucharska)

 

CZERWIEC 2014 roku

 

Biblioteka szkolna życzy

wszystkim Uczniom, Nauczycielom

oraz pozostałym Pracownikom

cudownych wakacji!


 


 

Amnestii ciąg dalszy...

Nagrody prawie rozdane...
Cieszę się, że zdobyły je osoby, które często odwiedzają bibliotekę
i wcale nie zalegały z oddaniem książek.
Tym samym jest mi niezmiernie miło, że ufundowane przeze mnie nagrody
trafiły w dobre ręce...
Raz jeszcze gratuluję.
M. Sucharska

 


 

 

"Amnestia w bibliotece"

Uprzejmie informuję, że nagrody główne zdobyli:
Agnieszka Kolat oraz Grzegorz Pucek
z klasy 3TL.
Nagrody pocieszenia otrzymują:
Teresa Buda z klasy 2TLB oraz Zbigniew Zgoliński z klasy 1TL.

Wręczenie nagród nastąpi w czwartek,
5 czerwca o godzinie 10.15
w bibliotece szkolnej
.

Gratuluję i zapraszam.
M. Sucharska

 


 

MAJ 2014 roku

 

UWAGA UCZNIOWIE!

Zbliżający się koniec roku szkolnego kojarzy się między innymi
z koniecznością zwrotu wypożyczonych książek do biblioteki...

Dlatego w dniach

19 MAJA - 2 CZERWCA

uroczyście ogłaszamy

AMNESTIĘ W BIBLIOTECE

dla wszystkich Czytelników!

Przetrzymałeś książkę? Boisz się?
Amnestia pozwala Ci na jej zwrot bez żadnych konsekwencji!

Osoby, które w tych dniach oddadzą książki do biblioteki,
wezmą udział w losowaniu nagrody głównej
za wzorowe wypełnienie swojego obowiązku!

Kartkę ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz klasą (po oddaniu książki)
wrzuć do urny znajdującej się w bibliotece.

Zapraszamy!

(M. Sucharska)

 


 

Bookcrossing!


Biblioteka szkolna informuje, że dnia 16 czerwca br. rozpoczną się w naszej szkole obchody Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek tzw. „Bookcrossing”. W tych dniach w naszej bibliotece oraz w holu głównym na parterze, przy gablocie biblioteki będzie można wziąć książkę, która Ciebie zainteresuje. Być może Drogi Czytelniku i Ty posiadasz w swoich własnych zbiorach książki, które przeczytałeś, nie potrzebujesz i chciałbyś je zostawić dla kogoś innego. Przyłącz się do akcji uwalniania książek, która potrwa w naszej szkole od 16 do 18 czerwca br. Przypominamy, że akcja ta skupia wokół czytania miliony pasjonatów w wielu krajach, także w Polsce (17 czerwca 2014 po raz 11). Każde miejsce jest dobre, aby podzielić się książką bezinteresownie, jako wartością przedmiotu i zawartej w niej treści.

Zapraszamy do udziału uczniów, rodziców i wszystkich pracowników naszej szkoły.

 

tekst: Ewa Partyka


Uwaga Czytelnicy!

Biblioteka szkolna informuje i zaprasza wszystkich czytelników na Noc Muzeów dnia 17 maja 2014 roku, organizowaną z powodzeniem w naszym mieście po raz kolejny. W otwartych do późnych godzin obiektach kultury, czeka na Was wiele ciekawych atrakcji: wernisaże, pokazy, koncerty, spotkania z twórcami, konkursy, gry i wiele innych niespodzianek.
Przypominamy, że pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie i z czasem stała się ogólnoeuropejską, imprezą rozpowszechnioną w całej Europie. Ideą tej kulturalnej imprezy jest bezpłatne udostępnienie i jednocześnie zaproszenie wszystkich chętnych do zwiedzania obiektów muzealnych, galerii i innych instytucji kultury.

ŻYCZYMY miłego spędzenia wolnego czasu podczas Nocy Muzeów.


tekst: Ewa Partyka

 

8-15 MAJA TYDZIEŃ BIBLIOTEK

„CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA”

Pod takim hasłem obchodzić będziemy w naszej szkole tydzień bibliotek. Pragniemy zwrócić uwagę czytelnika na inicjatywy podejmowane w tym okresie przez bibliotekarzy i biblioteki oraz zaprosić do wzięcia udziału, w niektórych z tych przedsięwzięć.

Harmonogram:

 • 8 maja, czwartek – O „Tygodniu Bibliotek” dowiecie się więcej, zaglądając do biblioteki szkolnej.
 • 9 maja, piątekPromujemy naszą szkolną bibliotekę oraz czasopismo Biblioteka w Szkole. Zapraszamy do obejrzenia wystawy plakatów, ukazujących się wraz z powyższym czasopismem.
 • 10 maja, sobota – Bierzemy udział w rajdzie rowerowym „Odjazdowy Bibliotekarz, (szczegóły na stronie http://www.biblioteka-szamotuly.pl/node/329) – rajd rowerowy organizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły.
 • 11 maja, niedziela„Czytanie łączy pokolenia”- ogłaszamy konkurs fotograficzny. Celem konkursu jest podkreślenie znaczenia książki w życiu człowieka, przyjemności czerpanej z czytania niezależnie od wieku, miejsca i czasu. Konkurs pt „Czytanie łączy pokolenia” jest adresowany dla pasjonatów fotografii, którzy zechcą z takim tematem zmierzyć się. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone i zaprezentowane na wystawie szkolnej. Na autorskie zdjęcia czekamy do 20 września 2014 r. Przed Wami dużo wakacyjnego czasu, w którym z pewnością „złapiecie temat” w obiektyw. Pamiętajcie jednak o przestrzeganiu zasad fotografowania obowiązujących zarówno zawodowców, jak i amatorów, a w szczególności o nienaruszaniu prywatności osobistej.
 • 12 maja, poniedziałek - Tego dnia obchodzimy szczególny jubileusz - 650 lat w służbie książki. Czy wiecie, że dnia 12 maja 1364 roku wydany został przez króla Kazimierza Wielkiego dokument, w którym ustanowił Studium Generale czyli późniejszą Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński), a wśród pracowników wymieniał stacjonariuszy. Osoby te zajmowały się wytwarzaniem i rozpowszechnianiem kopii ksiąg rękopiśmienniczych, pełniąc tym samym role bibliotekarzy, księgarzy i wydawców. Dzień 12 maja 1364 uznaje się za początek służby książce w Polsce. ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Stacjonariusz)
 • 13 maja, wtorek godz. 10:00. Nauczyciele bibliotekarze biorą udział w spotkaniu Zespołu Samokształceniowego w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1. To specjalny rodzaj spotkań lub warsztatów nauczycieli bibliotekarzy, podczas których dzielimy się swoimi zawodowymi doświadczeniami, konsultujemy i omawiamy wybrane zagadnienia bibliotekarskie, prowadzimy lekcje otwarte, pokazy i prezentacje multimedialne, podejmujemy wspólne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa i promocji bibliotek w naszym mieście i regionie. Organizatorem spotkania jest Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Szamotułach. Tematy wiodące tego dnia to: „Biblioteka szkolna w świetle przepisów” oraz „Prawo autorskie w bibliotece”.
 • 14 maja, środa – Planujemy klasową wycieczkę do Biblioteki Powiatowej oraz Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły. Celem wycieczki jest zapoznanie uczniów nie tylko z charakterystyką i zasobami księgozbiorów, ale także z różnymi formami aktywności społeczno – kulturalnej bibliotek.
 • 15 maja, czwartek – Tydzień Bibliotek kończymy spotkaniem z przedszkolakami, którym fragmenty lektur przeczytają na głos uczniowie naszej szkoły. Będzie to kolejne spotkanie w ramach realizowanego projektu Rozwoju Czytelnictwa 2014.

 

tekst: Ewa Partyka

Kwiecień 2014 roku

 

 

Uwaga Czytelnicy!

23 kwietnia - Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto ustanowiono w 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrona własności intelektualnej prawem autorskim. Idea tego święta narodziła się już znacznie wcześniej w 1926 roku, w Katalonii. Warto o tym wydarzeniu poczytać, bowiem tradycja ta kultywowana jest nie tylko w krajach hiszpańskojęzycznych, ale niemal na całym świecie.

W tym szczególnym dniu biblioteka szkolna informuje o przyznaniu nagród w konkursach na wiersz i opowiadanie. I miejsce w kategorii poezji zajęła Beata Litwiejko (kl. 3TEH) za wiersz „Prawda”. II miejsce w tej samej kategorii przyznano Sylwii Nadstazik (kl. 3TEH) za wiersz „Dla W”. W kategorii prozy wyróżniono opowiadanie Marty Bartkowiak (kl.1TEH).

Gratulacje! Nagrody do odebrania w bibliotece szkolnej.

 

tekst: Ewa Partyka

 


 

 

Dokąd jechać,

by przeżyć niezapomniane święta?

Oczywiście do Hiszpanii!

O zwyczajach związanych z hiszpańską Wielkanocą

możecie od dziś poczytać w Waszej bibliotece.

Zapraszamy.

(M. Sucharska) 

Wesołych Świąt!

Biblioteka szkolna pachnie książką i świętami, wszystkim Czytelnikom życzy smacznego jaka między prozą życia i świąt wierszami.

Przy tej miłej okazji składania życzeń zapraszamy do kącika wielkanocnego, gdzie znajdziecie mnóstwo przepisów kulinarnych w naszym szkolnym zbiorze z zakresu gastronomii m.in. „Kuchnia Polska PWE”, wyd. XLVI, „Kuchnia Polska Regionalna”, „Kuchnia domowa Macieja Kuronia”, „Kuchnia wielkopolska”, „Pieczenie ciast przyjemne jak nigdy dotąd” i wiele innych. Dla miłośników estetyki polecamy książkę pt. „Stół pięknie nakryty”, przy którym życzymy nie tylko smacznych i zdrowych posiłków, ale przede wszystkim cudownej atmosfery, uśmiechu i zadowolenia.

tekst: Ewa PartykaSpotkanie ze Sztuką

 

Zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy.

Tym razem...


Mona Lisa wczoraj i dziś

 

oraz sylwetka kolumbijskiego malarza -

Fernando Botero...

(Marlena Sucharska)

 


 

Marzec - 2014

 

SPOTKANIE W BIBLIOTECE

Z przyjemnością informujemy, że dnia 18 marca 2014 roku biblioteka szkolna gościła szamotulską poetkę Marzenę Przekwas - Siemiątkowską, laureatkę wielu konkursów m. in. XIX Konkursu Poetyckiego im. Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej. Poetka zaprezentowała młodzieży swoje utwory i podzieliła się refleksjami na temat dotychczasowej twórczości.

Uczniowie z klasy 3 TEH mieli okazje zapoznać się z najnowszymi tomikami poezji: „Uczta kotów przypiecowych" i "Plantacja kamieni", a także wziąć udział w warsztatach twórczego pisania.

Ankieta ewaluacyjna pokaże czy takie spotkania warto kontynuować. Czekamy na opinie uczniów.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami Projektu Rozwoju Czytelnictwa 2014. Informacje dostępne w bibliotece. Zainteresowani współpracą mile widziani.

 

tekst: Ewa Partyka 

KOLEJNY KONKURS

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy przypadającego 3 marca oraz Światowego Dnia Poezji obchodzonego 21 marca, biblioteka szkolna przypomina i zachęca wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursach na opowiadanie lub wiersz. Oczywiście można wziąć udział w dwóch kategoriach, gdyż regulamin konkursu tego nie zabrania. Tematyka wiosenna, chociaż nie jest to warunek konieczny. Na Wasze autorskie opowiadania i wiersze czekamy do końca marca 2014 roku.

O ocenę i wyłonienie najciekawszych prac poprosimy szamotulskich pisarzy i poetów.

Przy tej okazji biblioteka pragnie przybliżyć czytelnikom naszych lokalnych twórców m. in. Michała Kruszonę, autora ciekawych książek podróżniczych oraz Marzenę Przekwas – Siemiątkowską, poetkę szamotulską. Mamy nadzieję na spotkania autorskie z młodzieżą w niedalekiej przyszłości.

Póki co, piszcie, piszcie! Życzymy powodzenia!!!

tekst: Ewa Partyka

 

 


 

Luty/marzec 2014 roku

 

Uwaga Uczniowie!

Zapraszamy do obejrzenia wystawki

"Zakładki do książek",

a przede wszystkim

do uzupełnienia jej

ciekawymi "egzemplarzami",

pochodzącymi z Waszych kolekcji.

Najciekawsze nagrodzimy!

Akcja "Zakładka" trwa do 17 marca 2014 roku. Zapraszamy.

(Marlena Sucharska)

 

 


 

Styczeń 2014 roku

 

Konkurs

"Znani w karykaturze"

wygrały ex aequo

Nicole Szafer i Monika Wichura z klasy 2TLa,

rozpoznając 17 z 19 przedstawionych na tablicy osób.

Gratuluję i zapraszam po nagrody.

Marlena Sucharska


 

 

Informujemy, że konkurs

"Znani w karykaturze"

został przedłużony do dnia 27 stycznia 2014 roku.

Zapraszamy 

Konkurs "Anioły i demony w literaturze i malarstwie" - rozstrzygnięty!

Biblioteka szkolna informuje, że konkurs na wiersz o aniołach i demonach został rozstrzygnięty w dniu 10 stycznia 2014 roku. Nagrodę książkową za swój wiersz pt. "Rozmowa z aniołem" zdobyła uczennica Adrianna Mysiura z klasy 1 TEH.

Biblioteka szkolna gratuluje, zaprasza po odbiór nagrody i życzy miłej lektury!

 


 

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs:

 

"Znani w karykaturze".

 

Zadanie konkursowe:

1. Odgadnij co najmniej pięć nazwisk znanych osób,

przedstawionych na plakatach,

znajdujących się na tablicy w bibliotece szkolnej.

2. Odpowiedzi wrzuć do urny podając swoje imię, nazwisko oraz klasę.

Czekamy do 20 stycznia.

Poprawne odpowiedzi zostaną nagrodzone.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 21 stycznia 2014 r.

Zapraszamy!

(Marlena Sucharska)

 


 

Zachęcamy wszystkich uczniów do odpoczynku przy książce...

...szczególnie w okresie zbliżających się ferii.

Kolejne nowości już pojawiły się na naszych półkach!

 


 

Grudzień 2013 roku

Mamy przyjemność przekazać najlepsze gratulacje Marcie Bartkowiak z klasy 1TEH za zajęcie drugiego miejsca
w konkursie plastycznym, (organizowanym przez fundację Ibras z siedzibą w Rokietnicy) pt:Wszyscy jesteśmy równi, ale...,
oraz zdobycia nagród w konkursie bibliotecznym pt: Jak się ma książka do kubka i filiżanki?
Dziękujemy za udział w konkursach i zapraszamy wszystkich uczniów do kolejnych.

"Anioły i demony w literaturze i malarstwie"
To tytuł kolejnej wystawy w bibliotece szkolnej. Jej celem jest zaproszenie naszych uczniów do zapoznania się z bogato ilustrowaną, 8-tomową HISTORIĄ SZTUKI ŚWIATA.
Dla czytelników polecamy książki Carlosa R. Zafóna "Gra Anioła" oraz "Anioły i demony" Dana Browna. Na półkach już wkrótce pojawią się także nowości. Zaglądajcie do biblioteki szkolnej.
W okresie świątecznym podobno pełno w niej aniołów.

I jeszcze dwie wiadomości. Pierwsza dla tych, którzy lubią poezję. Jeśli chodzi Ci po głowie wiersz na temat aniołów lub demonów, przynieś swój pomysł do biblioteki. Druga wiadomość - jeśli lubisz malować lub rysować, wykonaj prace plastyczną, poruszającą temat "anioły" lub "demony".
Na wszystkie prace czekamy do 10 stycznia 2014r. Najciekawsze wiersze i prace plastyczne nagrodzimy.

 


 

Zachęcamy wszystkich uczniów do odpoczynku przy książce.

Pierwsze nowości już pojawiły się na naszych półkach!

 


 

Listopad/grudzień 2013 roku


Biblioteka szkolna ogłasza konkurs:

„Jak się ma książka do kubka i filiżanki?”

Zadania konkursowe:

 1. Podaj tytuł i autora książki, w której powtarza się pytanie:
  ,,Kim jest John Galt?”
 2. Napisz jaki związek ma książka z kubkiem bądź filiżanką.

Na odpowiedzi czekamy do 2 grudnia.
Poprawne i najciekawsze prace zostaną nagrodzone.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w Mikołajki, 6 grudnia 2013 r.

(tekst: Marlena Sucharska)


 

Październik 2013 roku

Wszystkich uczniów

zapraszamy do udziału

w konkursie plastycznym,

organizowanym przez Bibliotekę Publiczną

Miasta i Gminy Szamotuły,

Tuwim malowany

Zgłoszenie prac do 15 października.

Dodatkowych informacji udziela
biblioteka szkolna.

Regulamin http://biblioteka-szamotuly.pl/node/263

(tekst: Marlena Sucharska)


 

ROK SZKOLNY 2012/2013

 

Uwaga uczniowie!


Od dziś, to nie Ty będziesz się kręcić wokół języka,

to język będzie się kręcić wokół Ciebie!


Weź udział w akcji biblioteki szkolnej

"Bajka na dobranoc"

Wyślij maila na adres biblioteka_zsz@wp.pl

wpisując w temacie "język angielski" lub "język hiszpański"

a codziennie dostaniesz link do zabawnej bajki w języku,

którego chcesz się uczyć, wraz z zestawem nowych słówek,

których nie będziesz musiał wkuć!

 

Zasmakuj naturalnej drogi nauki języka, a szybko zorientujesz się,

że przekroczyłeś magiczną granicę

i wreszcie ożywiłeś swój język!

 

Swój udział w akcji możesz również zgłosić bezpośrednio w bibliotece.

(Marlena Sucharska)


 

"Randka z książką w bibliotece"

 

Dnia 14 lutego 2013 roku

zapraszamy na "Randkę z książką w bibliotece".

W programie odmieniona, "zakochana w książce kanapa"

oraz ciekawa wystawa.

Zapraszamy!

Ps. Dla wszystkich uczniów, którzy tego dnia odwiedzą bibliotekę
i wypożyczą książkę spoza kanonu lektur – cukierek!

(Marlena Sucharska)


 

INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW

Informujemy uczniów naszej szkoły o możliwości korzystania z dodatkowych zajęć z języka hiszpańskiego. Zajęcia odbywają się w bibliotece raz w tygodniu w ramach dodatkowej godziny. Dysponujemy obszernym, sprawdzonym materiałem multimedialnym, który wykorzystujemy w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Po szczegółowe informacje zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Nasza myśl przewodnia: „Uczmy się razem – inaczej”

 


 

UWAGA!

Wszystkich uczniów i nauczycieli

ZAPRASZAMY

do udziału w akcji

 

"Zostań Świętym Mikołajem -
- podaruj dzieciom książkę".

 

Wszystkie książki zostaną przekazane dzieciom
ze Szkoły Podstawowej Nr 5
w Szamotułach.


Zbiórka w bibliotece trwa do dnia 14 grudnia.

(Marlena Sucharska)

 


 

 

UWAGA KONKURS

 

 

 

INFORMACJA DLA CZYTELNIKÓW

Informujemy uczniów naszej szkoły o możliwości korzystania z dodatkowych zajęć z języka hiszpańskiego, angielskiego,  francuskiego  i włoskiego. Zajęcia odbywają się w bibliotece raz w tygodniu w ramach dodatkowej godziny. Dysponujemy obszernym, sprawdzonym materiałem multimedialnym, który wykorzystujemy w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Po szczegółowe informacje zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Nasza myśl przewodnia: „Uczmy się razem – inaczej”

 

 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2
Joomla free themes created by Lonex.